Akcje społeczne
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Do Polski, z misji w Republice Środkowoafrykańskiej, wróciła wolontariuszka Fundacji Redemptoris Missio – dentystka Monika Wieczorek.

 

Lekarka przez trzy tygodnie pracowała w dwóch gabinetach, stworzonych tam przez Polaków. Prowadziła także szkolenia dotyczące higieny jamy ustnej; rozdawała szczoteczki i pasty do zębów. Z jej relacji wynika, że wiele osób żyło tam przez lata z bólem zębów. Codziennie na jej pomoc czekało ponad 60 osób. Każda z nich miała do usunięcia przynajmniej trzy zęby. Zdarzały się osoby, którym usuwano jednocześnie dziesięć zębów.

Poszukiwania dentystów i sprzętu

Organizatorzy akcji chcą kontynuować działania w Republice Środkowoafrykańskiej i poszukują kolejnych lekarzy dentystów, którzy zaangażują się w pomoc w tej części świata. Niezwykle cennym darem będą kolejne unity stomatologiczne, które będzie można wysłać do tego kraju – Fundacja będzie wdzięczna za ich przekazywanie.

Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślają także, że w Republice Środkowoafrykańskiej, na cały kraj, jest tylko jeden ginekolog, jeden kardiolog i jeden psycholog. Lekarzy dentystów jest dziesięciu, ale nikt nie zna ich wykształcenia, a pacjenci bardzo często umierają z powodu używania przez nich niesterylnych narzędzi.

To jak bardzo potrzebna jest taka pomoc wskazują choćby doświadczenia ostatniej misji. Wieść o polskiej dentystce rozniosła się bardzo szybko po okolicy. Coraz więcej pacjentów zgłaszało się do niej. Lekarka, Monika Wieczorek, pod koniec wyjazdu chciała pomóc jak największej liczbie pacjentów, więc zdecydowała się na usuwanie tylko najbardziej bolących zębów. Po jej wyjeździe, ludzie jeszcze długo zgłaszali się do przychodni i pytali o „białą dentystkę”.

Zęby leczy szaman!!!

Sytuacja w kraju jest dramatyczna. Obecnie, osoby z bólem zębów udają się do szamana lub leczą je ziołami. Niewielu stać na wizytę u dentysty, kosztowna jest również sama droga do większego miasta. Niekiedy trzeba zaplanować na nią wiele dni, co tym bardziej sprawia, że wiele osób musi żyć z bólem zębów przez wiele lat.

Do Afryki w połowie sierpnia trafią również zebrane szczoteczki do zębów. Zbierało je ponad tysiąc szkół, przedszkoli i instytucji. Na miejscu odbiorą je z portu w Duala polscy misjonarze i podzielą pomiędzy poszczególne placówki.

Dowiedz się więcej. Dentyści w Republice Środkowoafrykańskiej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA