Fot. 123 RF

Pacjenci
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Już od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zasada ta sprawdza się również w dziedzinie stomatologii. Warto odpowiednio dbać o zęby, by nie spędzać mnóstwa czasu na fotelu dentystycznym. Jednak nie zawsze da się tego uniknąć. Czasami, pomimo dokładnej higieny jamy ustnej, zaczynamy odczuwać ból zębów, dziąseł, bądź wyczuwamy jakiś ubytek w uzębieniu. Wskazana jest wówczas wizyta u dentysty. Za leczenie zębów, usuwanie martwych fragmentów i odbudowę odpowiada stomatologia zachowawcza.

 

Stomatologia zachowawcza – czym się zajmuje?

Stomatologia zachowawcza jest podstawową dziedziną stomatologii i zajmuje się leczeniem zniszczonych zębów, najczęściej przez próchnicę. Specjalista stomatolog Łódź z pewnością szybko i sprawnie usunie zniszczony fragment zęba i zajmie się jego odbudową. Dzięki temu będzie on mógł jeszcze długo posłużyć i odpowiednio spełniać swoje funkcje. Zostanie również zabezpieczony przed dalszym rozprzestrzenianiem się próchnicy, a przy tym zachowa naturalny wygląd i koloryt.

W trakcie wizyty lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem. Przy użyciu odpowiednio powiększających narzędzi, dostrzeże nawet najmniejsze ognisko próchnicy i będzie się mógł się nim zająć. Pacjent z pewnością będzie usatysfakcjonowany, gdyż otrzyma zdrowy i piękny uśmiech.

Jakie zabiegi obejmuje stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza zajmuje się wypełnianiem ubytków, leczeniem próchnicy, odbudową koron zębowych, ale także profilaktyką. Obejmuje ona ochronę zdrowych tkanek oraz zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się próchnicy i niszczeniu zębów.

W ramach stomatologii zachowawczej można wykonać takie zabiegi, jak wypełnienie ubytków, leczenie kanałowe, zwalczenie próchnicy oraz usunięcie kamienia nazębnego. Stomatolog ma również możliwość odbudowy koron zębowych, czy wykonania higienizacji zębów.

Pacjenci, którzy regularnie poddają się stomatologii zachowawczej, mają większą wiedzę na temat stanu swojej jamy ustnej, z widocznym efektem wzmacniają struktury swoich zębów, a także są mniej podatni na działanie bakterii.

Pedodoncja, czyli stomatologia zachowawcza dla dzieci

Z uwagi na to, że zęby dzieci wymagają innego podejścia i leczenia, niż zęby dorosłych, powstał odrębny dział stomatologii zachowawczej, nazwany pedodoncją. Zajmuje się przede wszystkim profilaktyką, kontrolą i leczeniem zębów mlecznych i stałych dzieci i młodzieży.

Ważne jest, by odpowiednie nawyki wyrabiać już od najmłodszych lat. Warto więc udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę dentystyczną po około roku od pojawienia się pierwszych ząbków. Umożliwi to sprawdzenie, czy rozwój jamy ustnej i twarzy malucha przebiega w prawidłowy sposób oraz pomoże rodzicom w prawidłowej pielęgnacji mlecznych zębów pociechy.

Wizyty od najmłodszych lat z pewnością pozwolą oswoić się dziecku z gabinetem dentystycznym i umożliwią zbudowanie pozytywnej relacji między lekarzem a pacjentem. Ponadto przygotują dziecko do ewentualnych zabiegów stomatologicznych w przyszłości, a gabinet dentysty nie będzie kojarzył się ze strachem i bólem.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA