Pacjenci
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówW 75 proc. przypadków rak jamy ustnej dotyka nałogowych palaczy. Krakowscy dentyści biorą się za palaczy! W mieście rusza akcja profilaktyczna „Nie palimy. Uśmiechamy się!”, która ma zachęcić zarówno palących, jak i byłych palaczy do częstszych wizyt kontrolnych u stomatologa. W ramach akcji palacze będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji stomatologicznych, badania kamera wewnątrzustną oraz zdjęcia RTG.

Powodem alarmu, jaki podnoszą dentyści w regionie jest rosnąca z roku na rok liczba palaczy w Polsce chorujących na raka jamy ustnej i próchnicę. – Palacze jak ognia unikają dentysty, tymczasem grupa ta jest szczególnie narażona nie tylko na próchnicę, ale także na poważne zmiany nowotworowe jamy ustnej. Ich wczesna diagnoza, jest w stanie uchronić pacjenta przed rozprzestrzenianiem się choroby i przerzutami. Szczególnie narażeni na chorobę są osoby w wieku 18-39 lat – tłumacz lek. stom. Dariusz Wilisowski.

 

Palaczu, kontroluj się częściej

 

Jeśli palisz lub paliłeś, powinieneś częściej zasięgać rady dentysty – twierdzą eksperci. Tymczasem w Polsce jest na odwrót, palacze unikają stomatologa. Niestety grupa ta szczególnie narażona jest na szereg chorób od paradontozy, poprzez zapalenie dziąseł, choroby przyzębia, skończywszy na schorzeniach nowotworowych jamy ustnej. W każdy z tych przypadków, palenie papierosów może powodować rozwój choroby. Dlatego dentyści postanowili wziąć małopolskich palaczy „na warsztat”. Już od 11 lutego przez cały miesiąc będzie można zgłaszać się na indywidualne, bezpłatne konsultacje, podczas, których dentyści ocenią stan zdrowia zębów oraz szkody, jakie wyrządziło palenie.

 

- W przypadku papierosów mówi się wiele o ich wpływie na płuca czy serce, tymczasem to jama ustna jest w pierwszej kolejności narażona na schorzenia. Rozwijająca się próchnica oraz infekcje potęgowane przez dym papierosowy mogą być przyczyną chorób układu krwionośnego, oddechowego lub zmian nowotworowych. Konieczna jest więc edukacja i profilaktyka wśród palaczy – mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica na krakowskim Ruczaju, która jest pomysłodawcą akcji „Nie palimy. Uśmiechamy się!”.

 

Kopcący problem Polaków

 

W Polsce do papierosa przyznaje się obecnie aż 8,7 mln osób, wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. W Małopolsce pali 23,4 proc. kobiet, 21,7 proc. to byłe palaczki. Grupą jednak najbardziej narażoną na szkody w jamie ustnej wywołane przez papierosy są mężczyźni. - Wciąż największą grupą palaczy są mężczyźni i to właśnie oni najczęściej unikają wizyt kontrolnych i nie podejmują leczenia, nieco lepiej sytuacja wygląda wśród kobiet, chociaż i tutaj obserwujemy rosnącą liczbę przypadków osób z zaawansowaną próchnicą i chorobami przyzębia. Problem ten także dotyczy osób młodych, poniżej 20 lat. W tej grupie także obserwuje się poważne schorzenia jamy ustnej – mówi dr Wilisowski.

 

W ramach konsultacji dla palaczy, każdy będzie mógł umówić się na bezpłatną wizytę kontrolną w Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie. Podczas wizyty, oprócz standardowego przeglądu, pacjenci będą mieli przeprowadzone badanie jamy ustnej z użyciem kamery wewnątrzustnej oraz wykonane zdjęcie RTG. – Konsultacja nic nie kosztuje, a o problemie trzeba rozmawiać. Taka wizyta może nam nie tylko uratować zęby, ale także życie. W wielu przypadkach choroby nowotworowe jamy ustnej są wykrywane właśnie w pierwszej kolejności u dentysty. Im wcześniej problem jest zauważony, tym większa szans na pełny powrót do zdrowia – mówi dr Wilisowski.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA