Ciekawostki
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wciąż głośno jest o pogarszającej się sytuacji stomatologii w Anglii. Na najniższym od ponad dziesięciu lat poziomie jest liczba lekarzy dentystów pracujących na podstawie kontraktu Narodowej Służby Zdrowia (NHS). Tak wynika z oficjalnych danych Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego (BDA), co wskazuje że kryzys w lecznictwie stomatologicznym w Anglii pogłębia się.

– Rząd musi zrezygnować z socjotechniki, zaakceptować fakty i zapewnić pakiet ratunkowy, aby utrzymać tę usługę na powierzchni. Stoimy w obliczu kryzysu dostępu do leczenia – mówi dr Shawn Charlwood, przewodniczący Komitetu Ogólnego Praktyk Dentystycznych BDA.

Coraz mniej dentystów w systemie państwowym

W roku finansowym 2022/2023 zaledwie 23 577 lekarzy dentystów wykonywało pracę w ramach umów z NHS. Oznacza to spadek o 695 osób w porównaniu z rokiem poprzednim. Z kolei aż o ponad 1100 w porównaniu z okresem sprzed pandemii.

Inaczej na sprawę patrzy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Powtarza on, że w roku finansowym 2021/2022 zostało zarejestrowanych 500 dodatkowych dentystów gotowych świadczyć usługi na rzecz NHS.

Jednak BDA wzywa do „prawdziwej reformy” oraz „odpowiednio finansowanej stomatologii NHS”. Chodzi o to, by rząd zapewnił stabilny budżet na leczenie stomatologiczne. Sytuacje dodatkowo pogarsza fakt, że fundusze zwrócone przez praktyki, które nie osiągnęły celów umownych, prawdopodobnie przekroczą w tym roku 400 mln funtów szterlingów. Odpowiada to ponad 10% budżetu NHS.

Brak dostępu do dentysty

– Coraz bardziej powszechny brak dostępu do dentysty Narodowej Służby Zdrowia pogłębi różnice w stanie zdrowia jamy ustnej mieszkańców Anglii – ostrzega Brytyjskie Towarzystwo Stomatologiczne. To w szczególności odczują rodziny o niższych dochodach, w których dostęp do darmowej opieki stomatologicznej jest szczególnie wskazany. W Anglii w marcu przeprowadzono badanie stanu uzębienia pięciolatków. Okazało się, że poziom próchnicy u maluchów nie zmniejszył się, a badanie ujawniło, że obecnie nieco mniej niż jedna czwarta (23,7%) pięciolatków w Anglii zmaga się z próchnicą zębów.

Dowiedz się więcej - Publiczna stomatologia w Anglii - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA