Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W Internecie można znaleźć coraz więcej firm, które oferują zwolnienia z pracy lub receptę – on-line „od ręki”. Prawnicy ostrzegają jednak lekarzy, że jeśli konsultacja lekarska nie ma faktycznie miejsca, to przekazanie płatności za zwolnienie lekarskie można potraktować jako przekazanie łapówki za wystawienie dokumentu przez osobę pełniącą funkcję publiczną.

Za takie postępowanie grozi nawet 10 lat więzienia. Prawnicy przypominają również, że karalne jest także udzielanie korzyści majątkowych osobie pełniącej funkcje publiczne – a takimi są między innymi lekarze.

Zwolnienie lekarskie - wystawianie zwolnień w ramach teleporady

- Jeżeli w konkretnym przypadku konsultacja lekarska ma charakter fikcyjny, to płatność za tzw. "L4" można potraktować jako de facto przekazanie łapówki za wystawienie dokumentu przez osobę pełniącą funkcję publiczną (art. 115 par. 19 Kodeksu karnego) – ostrzegają prawnicy na łamach portalu prawo.pl.

Prawnicy wskazują również, że lekarz, aby nie narażać się na odpowiedzialność, w ramach teleporady, na podstawie dostępnej dokumentacji, może przedłużyć leki, w odniesieniu do zwolnień lekarskich, istnieje możliwość jego przedłużenia. Jednak co do zasady wystawienie zwolnienia lekarskiego bez wizyty nie jest możliwe.

Jak wynika z najnowszych danych ZUS, liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu choroby w listopadzie 2022 roku wyniosła 1 mln 835 tys., w grudniu było to 2 mln 178 tys.

Coraz więcej zwolnień lekarskich

- Mamy jakiś problem w porównaniu do poprzedniego roku, bo L4 jest coraz więcej. Jest jeszcze czwarta kategoria zwolnień - to problemy psychiczne - zauważył Ostrowski. - Liczba udzielanych L4 z tego tytułu rośnie. A ostatnie lata były trudne dla nas wszystkich i to przekłada się na ogólną kondycję – powiedział w Polsat News przewodniczący OPZZ, Piotr Ostrowski, przewodniczący OPZZ.

Część osób twierdzi, że wzrost liczny zwolnień lekarskich wynika z tej przyczyny, że lekarze wystawiają zbyt często – czasem bez takie konieczności. Eksperci jednak nie zgadzają się z takimi zarzutami.


Dowiedz się więcej - Zwolnienie lekarskie - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA