Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zniesienia opłat za wpis i zmiany w rejestrze praktyk zawodowych dla lekarzy oraz lekarzy dentystów chcą przedstawiciele Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. Twierdzą oni, że opłaty te są nieuzasadnione. Pismo w tej sprawie trafiło już do odpowiednich organów.

W tej sprawie wystosowano również apel do Ministra Zdrowia i parlamentarzystów.

Uporządkowanie systemu opłat dla lekarzy

– Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom środowiska lekarskiego. Liczymy na wspólną inicjatywę i zrozumienie ze strony polityków, którzy są jednocześnie lekarzami i pracownikami systemu ochrony zdrowia – tłumaczy dr Michał Bulsa, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. Lekarze oczekują od ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, marszałka senatu prof. Tomasza Grodzkiego oraz parlamentarzystów wszczęcia procesu legislacyjnego.

- Uporządkowanie systemu opłat dla lekarzy oraz lekarzy dentystów jest istotnym tematem z punktu widzenia przejrzystości naszego zawodu oraz transparentności i uzasadnienia poszczególnych opłat. Jesteśmy świadomi, że niektóre opłaty są konieczne, ale są też takie, których uzasadnienia obecnie nie znajdujemy. Przyjęcie naszej propozycji będzie wyjściem naprzeciw oczekiwaniom wszystkich członków samorządu lekarskiego - dodaje dr Michał Bulsa.

Podniesienie składek członkowskich. Sprzeciw lekarzy

Wielu lekarzy wyraża niezadowolenie również z podniesienia składek członkowskich. Ponad 5 tysięcy lekarzy podpisało się już pod petycją w sprawie utrzymania składki na dotychczasowym poziomie – sprzed roku.

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałą Naczelnej Rady Lekarskiej od 1 stycznia 2023 r. składka członkowska lekarza i lekarza dentysty wynosi w podstawowym wymiarze 120 zł miesięcznie. Stażyści płacą połowę tej kwoty, a całkowicie zwolnieni z opłacania składki zostaną lekarze i lekarze dentyści, którzy ukończyli 70. rok życia.

- Wysokość naszych składek członkowskich nie była zmieniana od 2014 r. Biorąc pod uwagę sytuację makroekonomiczną, z jaką mamy do czynienia od końca ubiegłego roku, wzrost składek wydawał się nieunikniony. To nie przypadek, że poważne dyskusje na ten temat rozpoczęły się zaraz po tym, gdy zorientowaliśmy się, jakie są konsekwencje wojny w Ukrainie. Z analiz zespołu roboczego NRL wynika, że małe i średnie izby na pewno miałyby problemy w 2023 r., jeśli utrzymane zostałyby składki w dotychczasowej wysokości – podkreślał Radosław Piwowarczyk, prezes Beskidzkiej Izby Lekarskiej, członek Zespołu roboczego NRL ds. analizy wysokości składki członkowskiej.

Dowiedz się więcej - Opłata dla dentystów za wpis i zmiany w rejestrze praktyk zawodowych - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" -zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA