Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Narodowy Fundusz Zdrowia planuje, w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia, rezygnację ze stosowania amalgamatu dentystycznego u pacjentów leczonych w praktykach, które mają podpisaną umowę na świadczenie usług dla NFZ. Resort podał wiążące daty!

 

 

Prośbę do Agencji Oceny Technologii o stanowisko, czy warto wycofać amalgamat ze świadczeń gwarantowanych, Ministerstwo Zdrowia skierowało jeszcze w czerwcu. Pozytywna opinia wydana przez AOTMiT ma związek z regulacjami prawnymi UE.

Amalgamat zniknie z finansowania NFZ-u

Amalgamat w stomatologii miałby być zastąpiony przede wszystkim przez: cement szkło-jonomerowy, cement szkło-jonomerowy o zwiększonej gęstości oraz cement szkło-jonomerowy wzmocniony żywicą.

Został już opracowany stosowny projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, wprowadzający sugerowaną zmianę – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji podała w swojej ekspertyzie, że operacja zastąpienia amalgamatu innymi materiałami oznaczałaby dla NFZ dodatkowy koszt w wysokości 21 mln zł rocznie.

– Wskazana kwota w przeliczeniu na jedno wypełnienie będzie skutkowała niewielkim lub wręcz kosmetycznym wzrostem finansowania tego świadczenia i nie zapewni niezbędnej opłacalności udzielania świadczeń, a co za tym idzie rentowności kontraktów stomatologicznych – podała w komunikacie Naczelna Rada Lekarska.

Rezygnacja z amalgamatu. Data graniczna: 2030

AOTMiT opiniuje też, by całkowita rezygnacja z amalgamatu w stomatologii nastąpiła w naszym kraju nie później niż w roku 2030.

Jednak stanowiska Unii Europejskiej nie podzielają wszyscy. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) rekomenduje stosowanie wypełnień wolnych od rtęci. Mimo tego deklaruje, że wciąż nie ma jednoznacznych argumentów, które uzasadniałyby wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania amalgamatu dentystycznego. Przypomnijmy, że jednym ze składników amalgamatu stomatologicznego (obok m.in. srebra, miedzi, cyny) jest właśnie rtęć. Stwierdza się, że może być ona substancją szkodliwą dla dzieci, kobiet ciężarnych oraz dla osób z nią pracujących. Może mieć również negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Przepisy UE

Rezygnacja ze zastosowania produktów zawierających rtęć jest konsekwencją przyjęcia przed pięcioma laty rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Już wtedy zabraniano państwom członkowskim stosowania amalgamatu w leczeniu stomatologicznym dzieci i młodzieży poniżej 15. roku życia. To samo dotyczyło również kobiet ciężarnych i karmiących. Rezygnacja z amalgamatu będzie możliwa jednak tylko i wyłącznie wtedy, gdy dostępne będą inne materiały i nie wystąpi zagrożenie związane z dostępnością do leczenia. Chodzi oczywiście o kwestie finansowania leczenia w ramach programów państwowych.

Dowiedz się więcej. Rezygnacja z amalgamatu

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA