Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W przyszłym roku mają pojawić się zmiany dotyczące regulacji m.in. zawodu asystentki i higienistki stomatologicznej. Projekt pojawił się już w wykazie prac legislacyjnych. Chodzi o konkretne określenie w jaki sposób będą kształcone asystentki i higienistki i jaka będzie ich odpowiedzialność.

W projekcie czytamy, że celem ustawy o niektórych zawodach medycznych jest uregulowanie warunków i zasad wykonywania zawodów medycznych, w tym oczywiście zawodu asystentki i higienistki stomatologicznej. W szczególności chodzi o te zawody, które dotychczas nie były objęte regulacjami ustawowymi, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących doskonalenia zawodowego oraz odpowiedzialności zawodowej.
zawód asystentki i higienistki stomatologicznejNowe przepisy mają dokładnie regulować zadania zawodowe, i określać umiejętności i wymagania kwalifikacyjne, które są niezbędne do wykonywania zawodu medycznego.
– Projekt ustawy wprowadza mechanizmy zapewniające dostęp do wykonywania zawodu medycznego tylko profesjonalistom w danym zawodzie medycznym, którzy posiadają określone przepisami prawa kwalifikacje zawodowe. W związku z tym, regulacje zawarte w projekcie ustawy będą stanowiły gwarancję zatrudniania w systemie ochrony zdrowia wysoko wykwalifikowanej i kompetentnej kadry medycznej, fachowo i rzetelnie udzielającej świadczeń opieki zdrowotnej – czytamy.
Projekt ustawy reguluje zagadnienie związane z rejestrem osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego. Będzie on prowadzony w systemie teleinformatycznym, jego właścicielem i administratorem będzie Centrum e-Zdrowia.
– Takie uregulowanie pozwoli na monitorowanie osób posiadających uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego, w szczególności pozwoli na uzyskanie zarówno informacji o aktualnej liczbie osób wykonujących zawód medyczny, sposobie wykonywania tego zawodu, jak również będzie źródłem informacji o potrzebach kadrowych w tych zawodach w poszczególnych rejonach kraju – poinformowano.

__________________________________

Dowiedz się więcej. Dezynfekcja w czasach koronawirusa:

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA