Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówKomisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej na posiedzeniu pod koniec września w Słoku k. Bełchatowa przedstawiła swoje tezy wobec konieczności instalacji w gabinetach stomatologicznych separatorów amalgamatu. Przede wszystkim chce przedłużenia czasu instalacji do końca 2021 roku.


Komisja przede wszystkim wnioskuje, aby podmiot wykonujący działalność leczniczą, który nie jest wyłączony spod obowiązku instalacji separatora amalgamatu, a nie posiadający w tej chwili takiej instalacji mógłby zainstalować separator amalgamatu w terminie do trzech lat. Wedle obecnego stanu prawnego separatory w gabinetach musza się pojawić do 1 stycznia 2019 roku. Co dalej: gabinet mógłby zrezygnować z instalacji separatora, ale wtedy nie może zakładać i usuwać wypełnień amalgamatowych. Zatem wszystkich takich pacjentów musiałby odesłać do innego gabinetu. Wyjątkiem były by stany związane z pierwszą pomocą (trepanacja komory poprzez wypełnienie amalgamatowe lub sytuacja związana z separacją korzeni podczas ekstrakcji). Jednak, aby nie doszło do sytuacji, w której pacjenci z amalgamatowymi wypełnieniami nie mogli by znaleźć pomocy stomatologicznej, władze publiczne powinny nawiązać współpracę z gabinetami, które mają zainstalowany separator. - Przedmiotem umowy byłoby utrzymywanie instalacji do separacji amalgamatu w zamian za refundację kosztów jej zamontowania i serwisowania – czytamy na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej.
Do czasu wejścia w Zycie nowych przepisów zostały niecałe 3 miesiące. Czy Komisja Stomatologiczna NRL zdąży przekonać do swoich postulatów Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Ochrony Środowiska?

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA