Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Jak zlikwidować kasę fiskalną? Jeśli z jakichś powodów lekarz dentysta zamyka gabinet, powinien pamiętać o wyrejestrowaniu kasy fiskalnej według zasad narzuconych przez Ministra Finansów. Za samowolne zlikwidowanie kasy bez przeprowadzenia odczytu pamięci grozi kara grzywny nawet do 120 stawek dziennych – informuje dentonet.pl.

 

Jeśli zdecydujemy się zlikwidować kasę, musimy zawiadomić urząd skarbowy i serwisanta kasy. Zawiadomić urząd możemy poprzez wypełnienie wniosków: „o wyrejestrowanie kasy z ewidencji prowadzonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego” oraz „o dokonanie odczytu zawartości pamięci fiskalnej". Przy likwidacji kasy tą drogą, lekarz umawia się na termin likwidacji z pracownikiem US oraz informuje o tym terminie serwisanta.

Drugą możliwą drogą jest zlecenie likwidacji serwisantowi. Po złożeniu wniosków, lekarz musi najczęściej dostarczyć kasę do US, tam następuje jej odczytanie. Przy likwidacji będzie również potrzebna książka adresowa.

Odczyt pamięci następuje w obecności urzędnika skarbowego oraz serwisanta. Ostatnim etapem jest sporządzenie przez pracownika US w trzech egzemplarzach protokołu likwidacji kasy, który zostaje przekazany lekarzowi i serwisantowi. Na koniec kasa zostaje wykreślona z ewidencji.

Źródło: dentonet.pl