Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Prawdopodobnie do 1 lipca 2010 roku, lekarze będą musieli używać kas fiskalnych. Taką zapowiedĽ w sejmie złożył Maciej Grabowski, wiceminister finansów. Sprawa powraca zawsze pod koniec roku, jednak tym razem nie można liczyć na koleje odroczenie sprawy o rok. Trybunał Konstytucyjny uznał bowiem, że obecnie obowiązujące przepisy zwalniające niektóre grupy zawodowe z obowiązku posiadania kas, za nieprecyzyjne, niejasne i przez to niezgodnie z konstytucją.

Obecnie zasadą jest, że każdy przedsiębiorca powinien posiadać kasę fiskalną. Zasada ta nie obejmuje jednak m.in. przedsiębiorców, których roczne obroty nie przekraczają 40 tys. zł, a także prawników i lekarzy. Ale to ma się wkrótce zmienić. - Dążymy do tego, żeby konieczność posiadania kas obowiązywała wszystkich - mówi Magdalena Kobos, rzeczniczka Ministerstwa Finansów. Jednak w przypadku tych dwóch grup zawodowych potrzebne jest skonstruowanie specjalnych kas fiskalnych, które będą ewidencjonowały zakres i rodzaj świadczonej usługi. Zabieg medyczny to nie zakup bułki.  

Niewykluczone, że kasy do kancelarii prawnych i gabinetów lekarskich wprowadzone zostaną już w przyszłym roku. Resort zapewnia jednak, że nie wcześniej niż w drugiej połowie 2010 r. Dyskusja na ten temat odbyła się w Sejmie. - Rzecz w tym, żeby podatnik miał czas na zakup kasy, na dostosowanie, na przeszkolenie personelu - wyjaśniał posłom Maciej Grabowski, wiceminister finansów.Zatem prawdopodobnie na początku przyszłego roku dowiemy się kiedy zaczną obowiązywać kasy fiskalne w gabinetach lekarskich. Być może warto taką kasę kupić już dziś. Na pewno będzie taniej niż w przyszłym roku.