NFZ
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Lekarze dentyści alarmowali, że NFZ pogorszył i tak fatalne zasady finansowania stomatologii. Obecnie Fundusz rozsyła aneksy do umów, lekarze doczytali się w nich w nich niepokojących informacji o limitach. Czy będzie limitowanie zabiegów na NFZ?

– Dostaliśmy aneksy z wyraźnie zakreślonymi limitami wykonania tych świadczeń – mówi Andrzej Cisło, lekarz z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

Limitowanie zabiegów na NFZ?

Dentyści mówią o skandalu, zaczęli zbierać podpisy pod specjalną petycją protestacyjną. Przedstawiciele NFZ- u podkreślają, że lekarze źle zrozumieli przepisy. Limitowania nie będzie. – Nie wprowadzono żadnych limitów; chyba, że za takie uznać kwotę bazową będącą podstawą do rozliczeń rzeczywistego wykonania – przekazał w oświadczeniu NFZ.

Z kolei Andrzej Cisło podkreśla, że nie zgadza się, że był to tylko niefortunny przekaz. Według niego, aneks, umowa cywilnoprawna nigdy nie jest niefortunnym przekazem – jest twardym dowodem jakiejś intencji. Lekarz podkreśla, że sytuacja w polskiej stomatologii i tak pozostanie fatalna, nawet jeśli NFZ zlikwiduje limity. Za przykład podaje sytuację, w której Fundusz od lata płaci za leczenie kanałowe tylko przednich zębów – od jedynki do trójki, a jeszcze kilka miesięcy temu refundował stare, zawierające rtęć wypełnienia amalgamatowe.

Więcej pieniędzy, stare problemy

Sytuacji zdaje się nie poprawiać nawet fakt, że NFZ do stomatologii dorzucił 400 milionów złotych.

– Jest problem. Dlatego, że nadal, jeżeli nawet dorzucimy te 400 milionów, to na stomatologię jest około 2 proc. ogólnych pieniędzy wydawanych przez NFZ. A w 2009/09 to było ponad 4 procent – mówi Paweł Barucha, lekarz dentysta, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Wielu lekarzy dentystów twierdzi, że brakuje rzetelnej informacji dotyczącej rozliczania kontraktów w nowej formule. To ma się jednak zmienić. Piotr Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ zapewnia, że w pierwszej połowie maja zostaną zorganizowane webinaria dla placówek stomatologicznych. Podczas niego wyjaśniony zostanie nowy sposób realizacji i rozliczania leczenia stomatologicznego z NFZ.

Dowiedz się więcej - Limitowanie zabiegów na NFZ - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA