NFZ
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

pomoc medyczna dla uchodźcówPomoc medyczna dla uchodźców. NFZ poinformował, że w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie do Polski przybywają obywatele tego państwa, szukając m.in. schronienia i pomocy i wśród nich są osoby, które potrzebują lub będą potrzebować pomocy medycznej. Świadczenia dla obywateli Ukrainy rozliczy NFZ, w taki sam sposób jak dla Polaków.

- Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej – informuje NFZ.

Świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczy to obywatela Ukrainy, który posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Pomoc medyczna dla uchodźców

Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.
Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ. Aktualnie trwa przygotowanie specjalnych rozwiązań prawnych, ale świadczeniodawcy, gdy trafi do nich pacjent z Ukrainy, już teraz nie powinni odmawiać mu pomocy, nie powinni odsyłać pacjenta do innego świadczeniodawcy, nie powinni domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia i nie powinni wystawiać za nie faktur. Powinni natomiast ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu i/lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP. Sprawozdawanie i rozliczanie z OW NFZ świadczeń zdrowotnych udzielonych obywatelom Ukrainy w ramach umów z NFZ, będzie możliwe niezwłocznie po uchwaleniu specjalnej ustawy i określeniu szczegółowych rozwiązań rozliczeniowych.

Dentyści Ukrainie

W poniedziałek (28.02) ruszyła strona internetowa www.dentysciukrainie.pl zawierająca bazę gabinetów oferujących bezpłatną pomoc stomatologiczną ofiarom agresji rosyjskiej, które trafiły do Polski. To spontaniczna akcja osób oraz instytucji solidarnych z obywatelami Ukrainy. Strona to hub ofert pomocy wyrażanych przez polskich stomatologów z różnych części kraju np. w portalach społecznościowych. Gabinetów przybywa z każdą minutą, mapa będzie aktualizowana co kilka godzin.

Gorąco zachęcam wszystkie media do pomocy w dotarciu z informacją o tym przedsięwzięciu. Wydaje się, że na chwilę obecną pomoc lekarza dentysty nie jest priorytetowa, ale ta sytuacja na pewno się zmieni.

Szczegóły tutaj: https://dentysciukrainie.pl/polscy-dentysci-solidarni-z-ukraina/ plus wersja w załączniku.

Dowiedz się więcej.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA