NFZ
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

wyceny w stomatologiiPrzedstawiciele Wielkopolskiej Izby Lekarskiej podczas specjalnej konferencji prasowej mówili o tym, że wycena punktacji w katalogu świadczeń stomatologicznych, finansowanych ze środków publicznych, pozostaje niezmieniona od 13 lat. Stawki wypłacane lekarzom dentystom w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia nie przystają do rzeczywistości.

To natomiast skutkuje rezygnacją z kontraktów kolejnych praktyk stomatologicznych, a co za tym idzie ograniczeniem dostępu do publicznej opieki zdrowotnej dla pacjentów. – Inflacja w stomatologii sięga 30 procent. Wzrosły ceny materiałów, rosną koszty podwykonawców. Lekarze dentyści ponoszą olbrzymie nakłady na gabinet. To wszystko wiąże się z tym, że wykonywanie świadczeń staje się coraz bardziej niebezpieczne – mówił Wiceprezes ORL WIL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej lek. dent. Jacek Zabielski. – W tym momencie mamy sytuację taką, że lekarze dentyści do swoich usług dopłacają – dodał. - Rażąco niskie stawki sprawiają, że przyjmowanie pacjentów w ramach publicznej opieki zdrowotnej staje się dla świadczeniodawców całkowicie nieopłacalne, w rezultacie 26 podmiotów z Wielkopolski nie podpisało planu rzeczowo-finansowego i ich kontrakty z NDZ wygasają z końcem lutego. Do końca czerwca do tego grona dołączą kolejne 24 podmioty, które nie podpisały aneksu, a kolejnych 5 wypowiedziało kontrakt – czytamy na stronie NIL. – Nam chodzi o dobro pacjentów, żeby mogli oni bezpiecznie przyjść do gabinetu nie płacąc setek złotych za każdą usługę – podkreślała lek. dent. Anna Tarajkowska, członkini Komisji Stomatologicznej.
– To pytanie, które nam się nasuwa jako lekarzom, a nie tylko nauczycielom akademickim brzmi: gdzie wobec tego jest honorarium lekarza stomatologa, który pracuje tylko na fundusz? – pytała retorycznie dr n. med. Anna Kurhańska-Flisykowska, członkini Komisji Stomatologicznej. Jeśli NFZ oczekuje usług lekarzy dentystów wycena świadczeń powinna zostać podniesiona co najmniej o wspomniane wcześniej 30 proc. – to sprawi, że nie będą oni dopłacać do działalności – zaznaczył lek. dent. Jacek Zabielski.

Dowiedz się więcej.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA