NFZ
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

NFZCoraz więcej lekarzy dentystów decyduje się na zakończenie współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Powodem są oczywiście za niskie wyceny. Można tu chociażby podać przykład wyceny ekstrakcji zęba, która została ustalona na poziomie trzydziestu złotych. Wielu dentystów twierdzi, że urąga to współczesnym standardom wartościowania procedur zabiegowych.

Coraz częściej słychać o odwołanych lub unieważnionych konkursach, bo nie zgłaszają się do nich chętni. Takim przykładem jest choćby osiemnaście konkursów, które zostały odwołane przez NFZ w Poznaniu we wrześniu 2021 roku.

Wyceny NFZ

– Mamy takie poczucie, że obecnie zamiast urealniać wyceny świadczeń, tak by wysokość kontraktów w stosunku do kosztów związanych z utrzymaniem gabinetu stomatologicznego była opłacalna, to próbuje się na nich przyoszczędzić. To wszystko będzie miało przełożenie na gotowość specjalistów do podjęcia kontraktów i poziom opieki publicznej – powiedział dr Andrzej Cisło, wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej.
Doktor Cisło wskazuje też na czarne scenariusze, jakie mogą się zrealizować. Twierdzi on, że jeżeli sytuacja na rynku się nie poprawi, w połączeniu z perturbacjami finansowymi wielu rodzin, mniej zamożna część Polaków zostanie pozbawiona możliwości bezpłatnego leczenia zębów. Naczelna Rada Lekarska wraca także uwagę na nieuzasadnione przedłużanie procedury korekty wyceny świadczeń stomatologicznych z zakresu chirurgii i periodontologii. Samorząd przedstawił również szereg zastrzeżeń co do propozycji wyceny przygotowanej przez AOTMiT.

Dowiedz się więcej.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA