NFZ
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

NFZZ postępowań konkursowych rezygnuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Propozycjami kolejnych aneksów stara się zapewnić formalne potrzeby opieki stomatologicznej. Tymczasem NRL zwraca uwagę na niezwykle trudną sytuację w opiece stomatologicznej, finansowanej ze środków publicznych.

- Należy wyraźnie podkreślić, że takie zabezpieczenie jest wyjątkowo iluzoryczne. Jeśli świadczeniodawcy nie odmawiają podpisywania tych aneksów, to jedynie z uwagi na perspektywę zmian w wycenach i skorzystają z przysługującego im prawa wypowiedzenia umowy, jeśli perspektywa ich wdrożenia będzie się oddalać. Toteż z liczby tak przedłużonych umów nie należy wyciągać żadnych wniosków, co do stopnia zabezpieczenia wzrastających potrzeb zdrowotnych w opiece stomatologicznej – twierdzą przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej.
Samorząd 8 kwietnia zajął stanowisko w tym temacie. W piśmie w sprawie sytuacji w publicznej opiece stomatologicznej czytamy: Naczelna Rada Lekarska, w ślad za licznymi stanowiskami i apelami Prezydium NRL czuje się w obowiązku podkreślić niezwykle trudną sytuację, z jaką mamy do czynienia w opiece stomatologicznej finansowanej ze środków publicznych. Obecny wzrost kosztów prowadzenia działalności leczniczej pogłębił tylko dramatyczny poziom braku rentowności kontraktów stomatologicznych. W obliczu obecnych wyzwań, jakimi są pogarszająca się sytuacja finansowa wielu rodzin, jak też objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym uchodźców znaczenie sprawnej opieki stomatologicznej wzrasta niepomiernie.
Zaznaczyć należy, że efektem wielomiesięcznych prac są gotowe do wdrożenia Opracowania Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dotyczące: 1) świadczeń chirurgicznych i periodontologicznych oraz 2) wyceny wymiany wypełnienia amalgamatowego i świadczeń opracowania i wypełniania ubytków, które również mogą być wdrożone po niezbędnych modyfikacjach. Niezwłocznej interwencji wymaga również nierentowna i niewydolna przez to opieka ortodontyczna, jak też utrudniony dostęp do stomatologicznych zabiegów w znieczuleniu ogólnym.

_____________________________

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA