Materiały stomatologiczne
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W ofercie firmy Amadar pojawiły się implanty francuskiego koncernu Anthogyr. Firma ta jest dobrze znana polskim dentystom. Od wielu lat na naszym rynku oferowane są narzędzia i urządzenia tego koncernu. Teraz oferta francuska zostanie wzbogacona o implanty.

 

Co ciekawe Anthogyr zajmuje się produkcją implantów prawie od… 30 lat. Przez pierwsze 15 lat robił to dla innych firm natomiast obecnie, od ponad 15 lat, implanty oferuje pod marką własną. Zatem jest to jedna z bardziej doświadczonych firm, a w kwestii implantów, to doświadczenia i prace naukowe mają kolosalne znaczenie.

Co zatem odróżnia systemy Anthofit (dwuetapowy) i Ossfit (jednoetapowy) od innych dostępnych na polskim rynku.

Przede wszystkim powierzchnia implantu wykonana jest z BCP (dwufazowego fosforanu wapnia). Powierzchnia ta bardzo dobrze nasiąka krwią, która aspirowana jest jeszcze podczas wkręcania implantu. To sprzyja osteogenezie kontaktowej i optymalnemu zakotwiczeniu implantu w kości. Kolejna ważna cecha. Implanty te można stosować u osób z małą wysokością zwarcia. Minimalna odległość implantu od powierzchni zgryzowej wynosi 5 mm przy pracach dokręcanych, a przy pracach cementowych – 7mm. Tak małych odległości nie oferuje żaden inny system implantologiczny. Kolejna nowość – śruba do dokręcania łącznika, na którym wykonuje się odbudowe protetyczną. Otóż śruba ta wykonana jest z tytanu, a jej gwint pokryty jest bezpostaciowym węglem. Właśnie wykorzystanie węgla spowodowało, że po dokręceniu śruby kluczem dynamometrycznym o sile 35 N/cm, następuje jej zasklepienie (węgiel charakteryzuje się dużym tarciem) i praktycznie niemożliwe jest samoczynne odkręcenie śruby.

Właśnie odkręcanie się śruby mocującej, już po wykonaniu odbudowy protetycznej jest największym, mankamentem implantologii od technicznej strony. Poluzowanie śruby powoduje, że korona zaczyna się ruszać i może to doprowadzić do wyłamania implantu lub stanów zapalnych w kości. Lekarz mając w pamięci, że wkręcając implant musi zapewnić pacjentowi 10-letnią gwarancję, powinien wybrać taki system, który przynajmniej od strony technicznej go nie zawiedzie.

Oczywiście systemy Anthogyra oferują wiele innych ciekawych rozwiązań i urządzeń pomocniczych jak na przykład klucz dynamometryczny – TorqControl. Można go wykorzystywać również w innych systemach, daje bowiem możliwość płynnego ustawienia odpowiedniej siły dokręcania. Dodatkowo bardzo przydatny jest odległościomierz do ustalania odległości pomiędzy kolejnymi implantami.

Kolejną jest specjalny system łączników kątowych eliminuje konieczność wykonywania tzw. łączników indywidualnych.

Zakładając, że każdy z lekarzy zajmujących się implantami powinien używać kilku (2-3) różnych systemów implantologicznych, uzupełniających się na tyle, aby móc zaoferować pacjentowi pomoc w każdych warunkach, na pewno system oferowany przez firmę Amadar zasługuję na uwagę. (PS)