Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Od stycznia przyszłego roku znacznie wzrośnie składka ZUS dla przedsiębiorców. Będą oni płacić co miesiąc ponad 1400 zł. Nie licząc w tym składki zdrowotnej. Aktualnie składka ta wynosi 1200 złotych. Podwyżki ZUS nie ominą tych, którzy po raz pierwszy założyli działalność gospodarczą i korzystają z ulg.

Niektórzy politycy mówią o historycznym wzrośnie składek. Wpływ na poziom składek ZUS ma wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Podstawą ich wymiaru jest 60 procent tej kwoty. W 2023 r. będzie to 4161 zł. Do kwoty składek należy doliczyć jeszcze składkę zdrowotną, której wysokość zależy od wybranej formy opodatkowania. Przykładowo, dla rozliczających się wg skali podatkowej to 9 procent przychodu. Ci, którzy korzystają z ulg, również odczują podwyżkę. Składki dla rozpoczynających po raz pierwszy działalność naliczane są od wysokości minimalnego wynagrodzenia (podstawa to 30 proc.), które w przyszłym roku z poziomu 3010 zł ma wzrosnąć dwukrotnie: od 1 stycznia będzie to 3383 zł, a od 1 lipca 2023 roku do kwoty 3450 zł. Z prognoz wynika, że składki na ZUS i NFZ w najbliższych latach będą skokowo rosły, tymczasem jeszcze w 2018 r. wynosiły nieco ponad 1,2 tys. zł. Problem ten może dotknąć nawet 2 mln osób – jednak problemu nie widzą przedstawiciele obozu rządzącego.

– Przedsiębiorca, jak sama nazwa wskazuje, powinien być przedsiębiorczy, a jak nie jest i nie stać go na ZUS, to oznacza, że do biznesu się nie nadaje

– mówi "Gazecie Wyborczej" jeden z posłów PiS.

Z analiz wynika, że coraz więcej jednoosobowych działalności i małych firm w Polsce zawiesza lub likwiduje działalność. Eksperci szacują, że w całym kraju w tym roku upadnie ponad 250 tys. firm. W kilku sektorach sytuacja jest bardzo trudna. Eksperci apelują o dobrowolny ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Z informacji pochodzących z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wynika, że od początku roku do 4 listopada w Warszawie wykreślono prawie 5 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, a ponad 10,5 tys. zawieszono.

 

Dowiedz się więcej - Wzrost ZUS od stycznia - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.