Dokumentacja medyczna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Art. 26 ust 3 pkt. 6 ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta zapewnia, że dokumentację można udostępnić jedynie za zgodą pacjenta. Jeśli ubezpieczyciel nie pofatygował się i nie uzyskał od pacjenta zgody to pod żadnym pozorem nie wolno lekarzowi jej wydać.

Jaka dokumentacje lekarz powinien udostępnić ubezpieczycielowi? Nie wszystkie materiały są konieczne, ale na pewno niezbędne jest uwzględnienie informacji o udzielonych świadczeniach zdrowotnych, wynikach leczenia, przeprowadzonych konsultacjach i rokowaniach. Informacje o przyczynach leczenia mają mieć kod jednostki chorobowej zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych, Rewizja Dziesiąta. Podmioty, które wykonują działalność leczniczą są zobowiązane, by udostępnić dokumentację odpłatnie w ciągu 14 dni od otrzymania od zakładu ubezpieczeń prośby o przekazanie informacji. Więcej szczegółów w § 1. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2012 roku.