Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Większa niż kiedykolwiek jest liczba przypadków i zgonów z powodu raka jamy ustnej – ostrzegają eksperci. Jako jedną z konsekwencji takiego stanu wymieniają niewystarczający dostęp do publicznej opieki stomatologicznej.

Problemy z podstawową opieką zdrowotną

– W Wielkiej Brytanii odnotowuje się obecnie 9860 przypadków raka jamy ustnej rocznie, co oznacza wzrost o 47% w ciągu ostatnich 10 lat – wynika z danych Oral Health Foundation, zebranych w ramach obchodów Miesiąca Walki z Rakiem Jamy Ustnej. Choroba ta powoduje śmierć ponad 3000 osób rocznie. Często z powodu późnego rozpoznania. To konsekwencja coraz mniejszej liczby gabinetów na Wyspach. Z raportu Brytyjskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego wynika, że liczba dentystów pracujących w ramach NHS w Anglii jest najniższa od 2015 roku. Dziewięć na dziesięć gabinetów dentystycznych NHS w Wielkiej Brytanii nie przyjmuje nowych dorosłych pacjentów. Co więcej, jedna z organizacji charytatywnych podaje informacje, z których wynika, że zaledwie 12% populacji jest w stanie rozpoznać wczesne sygnały ostrzegawcze choroby.

Ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej

Ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej jest wyższe u mężczyzn (67% przypadków) i wzrasta wraz z wiekiem. Aż 78% przypadków pojawia się u osób powyżej 55. roku życia, ale potencjalnie może zachorować każdy i nie zawsze jest jasne, dlaczego. Głównymi czynnikami ryzyka jest palenie tytoniu i picie alkoholu. Również niektóre typy infekcji jamy ustnej wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) są powiązane z większą częstotliwością występowania raka jamy ustnej. – W przypadku wczesnego wykrycia raka jamy ustnej wskaźnik przeżycia wynosi 90% w porównaniu z 50% w przypadku osób zdiagnozowanych późno – wynika z Oral Health Foundation. Guz w jamie ustnej najczęściej diagnozowany jest przez lekarza dentystę, który zauważa zmianę w trakcie badania. Podczas wizyty pobiera się wówczas wycinek ze zmiany i ocenia, czy zmiana jest złośliwa, czy też nie. Dodatkowo wykonuje się USG szyi z oceną węzłów chłonnych, a czasem rezonans magnetyczny głowy i szyi.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Wzrasta ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA