Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Tam, gdzie u pacjentów po ostrym udarze w leczeniu wykorzystano zarówno wczesną interwencję w postaci opieki stomatologicznej, jak i wczesną mobilizację, tam rzadziej pojawiało się zapalenie płuc w porównaniu do pacjentów, którzy otrzymali standardową opiekę poudarową. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez japońskich naukowców.

Badacze z kraju kwitnącej wiśni zaobserwowali również, że u pacjentów, u których zastosowano opiekę stomatologiczną mniejszy był odsetek tych, który zmarli lub wymagali opieki medycznej z powodu nawracającego zapalenia płuc po udarze.

Zapalenie płuc osób po udarze. Kluczowa higiena jamy ustnej

Naukowcy przypominają, że zapalenie płuc związane z udarem mózgu definiuje się jako spektrum infekcji dolnych dróg oddechowych w ciągu pierwszych siedmiu dni po udarze. Częstość występowania takiego zapalenia płuc wynosi 14%. Większość przypadków zapalenia płuc ma charakter zachłystowy. Do zachłyśnięcia często dochodzi u chorych z zaburzeniami świadomości. Zapalenie płuc po udarze mózgu, często także wpływa na śmiertelność i czas trwania hospitalizacji. Występuje niejednokrotnie jako krytyczny problem u tego rodzaju pacjentów.

Udar mózgu stanie się drugą co do częstości przyczyną zgonów

Dane szacunkowe wskazują, że w ciągu kolejnych 20 lat udar mózgu stanie się drugą co do częstości przyczyną zgonów. Powszechność występowania tej jednostki chorobowej na świecie, jak również ogrom powikłań, które powoduje, zmusza badaczy do ciągłego poszukiwania przyczyn oraz skutecznych rozwiązań terapeutycznych. W ostatnich 10 latach opublikowano wiele zaleceń i wytycznych, dotyczących postępowania i swoistej opieki nad chorym z udarem mózgu. w ciągu kolejnych 20 lat udar mózgu stanie się drugą co do częstości przyczyną zgonów. Roczna zapadalność na udar mózgu waha się w zależności od kraju: 127000 przypadków w Niemczech, 112000 przypadków we Włoszech, 101000 w Wielkiej Brytanii, 89000 w Hiszpanii i 78000 we Francji. Duża liczba zachorowań stanowi ogromne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej, wykazano bowiem na przykładzie kilku państw, że leczenie udaru mózgu wymaga znacznie większych nakładów finansowych w porównaniu ze wszystkimi innymi chorobami.

Dowiedz się więcej - Udar mózgu - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA