Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Część lekarzy dentystów potrafi rozpoznać po stanie zębów pacjenta rodzaj drinków jaki on preferuje. Dentyści podkreślają, że prawdziwe spustoszenie w jamie ustnej może spowodować gin. Zęby osoby, która często pije słodkie drinki na bazie ginu, mają charakterystyczny wygląd.

Gin powoduje erozję szkliwa

– Ja nazywam ten wygląd „ginowym uśmiechem". Występuje erozja szkliwa, bo gin łączy się z bakteriami w jamie ustnej, tworząc kwas. Następuje też wzrost wrażliwości zębów i suchość w ustach – bardzo niepożądana, bo przecież to ślina pomaga usuwać bakterie i płytkę nazębną. Z biegiem czasu taka sytuacja w jamie ustnej może doprowadzić do próchnicy, ubytków i innych problemów – mówi dentysta i założyciel kliniki Paste Dental (z siedzibą w Belfaście) dr Alan Clarke.

- W cięższych przypadkach mogą rozwinąć się choroby dziąseł i owrzodzenia. Zwiększa się również ryzyko raka jamy ustnej – dodaje, w rozmowie z The Sun, lekarz dentysta.

Również prosecco niszczy zęby

Jakiś czas temu dentyści alarmowali o szkodliwości innego popularnego napoju – prosecco. Przetestowano jego wpływ na zęby, wkładając białe, zdrowe ludzkie zęby trzonowe i siekacze do musującego włoskiego wina na dwa tygodnie. Po 14 dniach zamiast zębów wyciągnęli „kredowe, sproszkowane grudki".

Ustalono, że prosecco jest kwaśne i zawiera cukier, co jest realnym zagrożeniem dla zębów. Ustalono również, że „uśmiech prosecco” jest inny niż „uśmiech ginowy”. W tym przypadku zęby zaczynają „wychodzić z dziąseł”. Zaczyna się od zmiękczenia linii zębów tuż pod dziąsłami, co oznacza początek próchnicy.

Eksperci podkreślają, że można uniknąć szkodliwego wpływu alkoholu na zęby. Podpowiadają, by rozważyć rozcieńczenie drinka wodą. Dobrze jest również pić przez słomkę – kieruje ona płyn do tylnej części ust, skracając czas, w którym ma kontakt z zębami. Należy również regularnie – co najmniej dwa razy dziennie – myć i nitkować zęby oraz przynajmniej dwa razy w roku odwiedzać dentystę.

Dowiedz się więcej - Alkohol a zęby - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA