Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Z większym zagrożeniem występowania próchnicy może się wiązać uzależnienie od Internetu. Problem ten najczęściej dotyczy dzieci i młodzieży. Do takich wniosków doszli japońscy naukowcy z Kyushu Dental University, którzy sprawdzali, czy istnieje związek między uzależnieniem od Internetu a próchnicą wśród japońskich licealistów.

Badacze przeprowadzili w szkołach średnich kontrolę medyczną i stomatologiczną.

Internet sprzyja próchnicy

Polegała ona na wypełnieniu kwestionariusza dotyczącego korzystania z Internetu oraz zachowań zdrowotnych. Okazało się, że uczniowie z uzależnieniem mieli gorszy stan zdrowia jamy ustnej w porównaniu do osób wolnych od uzależnienia, sprawdzano liczbę zębów z ogniskami próchnicy, liczbę ubytków oraz wypełnień w zębach stałych. Wyniki badania wskazują, że próchnica i zły stan zdrowia jamy ustnej były powszechne u osób z uzależnieniem od Internetu.

Uzyskane wyniki wskazują również, że uzależnienie od Internetu stanowi istotną przeszkodę w utrzymaniu dobrej higieny jamy ustnej. Badanie wykazało ponadto, że uzależnienie częściej dotyczyło dziewczyn, największy odsetek uzależnionych stwierdzono w grupie wiekowej 16 – 17 lat.

Dlaczego próchnica lepiej rozwija się u ludzi uzależnionych od komputera?

Stwierdzono również, że uzależnieni od Internetu rzadziej używali pasty do zębów z fluorem, a także mieli gorsze nawyki dotyczące zdrowia jamy ustnej. W badaniu stwierdzono także, że uzależnienie od Internetu jest przyczyną zbyt krótkiego czasu snu, częstego spożywania napojów bezalkoholowych oraz słodkich przekąsek, nieregularnych pór posiłków oraz nocnego podjadania – podkreślają również japońscy badacze.

Uczestnikami badania było 1562 uczniów szkół średnich w południowo-zachodniej Japonii, w wieku przynajmniej 15 lat, w tym 850 chłopców i 712 dziewcząt. Z tej grupy 406 osób (26,0%) uznano za uzależnione od Internetu. Na podstawie badań Centrum Badania Opinii Społecznej, w populacji polskiej zagrożonych uzależnieniem od Internetu jest 2,5 %, czyli około 750 tysięcy osób. Przy czym objawy uzależnienia od Internetu ujawniało 0,3 % badanych, czyli około 100 tysięcy osób. Mechanizmy działania nadużywania Internetu są podobne do innych uzależnień. Łączy je kompulsywna utrata kontroli, której efektem jest destrukcyjny wpływ na życie dotkniętej uzależnieniem jednostki.


Dowiedz się więcej - Uzależnienie od Internetu a próchnica - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.