FM Dental

Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

17 stycznia 2024, w wieku 91 lat, zmarł lek. dent. Zygmunt Feć – wybitny specjalista chirurgii stomatologicznej II stopnia. Był on osobą niezwykle zasłużoną dla polskiej stomatologii. W latach 70. w Nowej Hucie zorganizował poradnię chirurgii stomatologicznej. Szkolił przyszłych dentystów, prowadził staże do specjalizacji.

Wykształcił wielu lekarzy dentystów, specjalistów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Wprowadził w Nowej Hucie wizyty domowe u pacjentów niepełnosprawnych fizycznie. Zygmunt Feć otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Janusza Fortuny, przyznawaną za ustawiczne wspieranie polskiej stomatologii. Wyróżnienie to przyznawane jest lekarzom dentystom, którzy w sposób wyjątkowy przysłużyli się dentystycznej społeczności. W sposób szczególny opiekował się dziećmi. W szkołach uruchomił mnóstwo gabinetów. Był Szefem Chirurgii Stomatologicznej w Krakowie.

– Jako jeden z pierwszych w Polsce i Europie wykonywał autoprzeszczepy zębów z redukcji ortodontycznych zębów. Uhonorowany został także m.in.: srebrną i złotą odznaką PTS, medalem Bene Meritus. Lek. stom. Zygmunt Feć działał także w samorządzie lekarskim, aktywny był szczególnie w biurze rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

Zygmunt Feć urodził się w 1932 roku się w Siedliskach koło Bobowej. Ukończył studia stomatologiczne we Wrocławiu. Działał zawodowo na Dolnym Śląsku, później w Krakowie. Jako pierwszy w tej części Europy wprowadził do praktyki stomatologicznej mikroprocesorowe urządzenie do znieczulania The Wand.

Pogrzeb odbędzie się 24 stycznia o godz. 11.40 w kaplicy na Cmentarzu przy ul. Powstańców Kraków Batowice.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Zmarł Zygmunt Feć

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.