Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W Polsce od kilku lat jest notowany gwałtowny wzrost sprzedaży papierosów. Zakłada się, że sięga on nawet 20 proc. Jest to o tyle niepokojące, ponieważ przez kilka dekad Polska była przykładem skutecznie i konsekwentnie prowadzonej walki z paleniem papierosów i nałogiem tytoniowym. Teraz to się zmienia.

Polacy masowo rzucali palenie

Polska jeszcze w latach 80. była w światowej czołówce pod względem odsetka nałogowych palaczy. Udało się jednak zredukować liczbę osób palących o ponad połowę. W trakcie realizacji Narodowego Programu Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu, Polacy rzeczywiście masowo rzucali palenie. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W związku z tak niepokojącymi danymi, Fundacja „Promocja Zdrowia” wystosowała apel do wszystkich instytucji i organizacji odpowiadających za zdrowie Polaków o natychmiastowe przywrócenie Narodowego Programu Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu.

– Zakończenie tej dobrze zaplanowanej, rozłożonej w czasie i – co najważniejsze – efektywnej narodowej strategii walki z paleniem tytoniu było olbrzymim błędem. W ostatnich latach doszło w Polsce do alarmującego wzrostu sprzedaży papierosów o 20% – z 41 mld sztuk w 2015 r. do 50 mld w 2022 r.

Dostępność ekonomiczna wyrażona liczbą paczek papierosów do kupienia za minimalną pensję wzrosła z kolei o prawie 50 proc. – powiedział prof. Witold Zatoński, założyciel i prezes Fundacji „Promocja Zdrowia”.

Wzrost umieralności z powodu chorób układu krążenia

– Należy pamiętać, że w Polsce papierosy pali około 7 mln Polek i Polaków — czyli blisko co trzeci dorosły obywatel. Brak kompleksowej strategii walki z tym nałogiem to powód do głębokiego niepokoju – dodał prof. Zatoński. Brak kompleksowej strategii walki z tym nałogiem to powód do głębokiego niepokoju – dodał prof. Zatoński. Eksperci są przekonani, że jeśli nie uda się zatrzymać wzrostu konsumpcji papierosów, konsekwencje zdrowotne dla całego społeczeństwa będą bardzo poważne. Już teraz obserwowany jest wzrost umieralności z powodu chorób układu krążenia – w szczególności w populacji kobiet.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Wzrost konsumpcji papierosów

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA