Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Powstał projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym. W związku z nim, może zostać wprowadzony całkowity zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia. O ich szkodliwości wielokrotnie informowali pracownicy Narodowego Instytutu Badawczego PZH - Państwowy Instytut Badawczy.

Wymieniają oni, że w skład napojów energetyzujących wchodzą takie substancje jak kofeina, tauryna, inozytol, cukry proste, witaminy z grupy B, substancje aromatyzujące, dwutlenek węgla, substancje konserwujące i regulatory kwasowości.

Wpływ napojów energetycznych na zdrowie dziecka

Wartość energetyczna napojów energetyzujących wynosi około 45 kcal/100 ml, a zawartość cukrów prostych około 10 g/100 ml napoju. Co ważne, lekarze dentyści od dawna wskazują, że zawarte w tych napojach duże ilości cukru bardzo negatywnie wpływają na zdrowie zębów, szczególnie u najmłodszych.
Eksperci wskazują ponadto na szkodliwe działanie również kofeiny, która w dużych ilościach występuje w tych napojach, ma działanie psychoaktywne. Wzrost jej spożycia przez dzieci może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie dużych ilości (5 mg/kg masy ciała na dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Działania partii politycznych

Jak na razie resort zdrowia nie prowadzi żadnych prac, które są ukierunkowane na wdrożenie zakazu. Jednak działają w tej sprawie posłowie PIS, a także kilku niezrzeszonych. Skierowali oni do Biura Legislacyjnego Sejmu i do Biura Analiz Sejmowych projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, zgodnie z którą wprowadzony miałby zostać całkowity zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia. Jeśli projekt trafi pod głosowanie i będzie zatwierdzony, to uczniowie napojów energetycznych nie kupią już w szkołach i innych placówkach oświatowych. Będzie także zakaz ich sprzedaży osobom do 18 roku życia. Napoje energetyczne nie będą mogły być sprzedawane również w automatach. Jeśli przepisy wejdą w życie, napojów energetycznych nie będzie można także promować, wskazując na ich rzekome korzyści wynikające z dodawani do nich kofeiny, czy też tauryny. Co najmniej raz w tygodniu po napoje energetyzujące sięga co dziesiąty 11-latek i już prawie połowa 15-latków.

Dowiedz się więcej - Zakaz sprzedaży napojów energetycznych - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.