fot. 123rf.com

Uczelnie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Najprawdopodobniej wzrosną przyjęte w projekcie rozporządzenia limity przyjęć na studia lekarskie – przyznał w Sejmie podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia wiceminister zdrowia Marek Kos.

Limity przyjęć na studia lekarskie

– Sumarycznie limit przyjęć w projekcie wynosi 11 124 miejsca. Rok temu był na zbliżonym poziomie (wyniósł 11 142). Obecnie nie zwiększamy go. Jeżeli jednak Polska Komisja Akredytacyjna wyda pozytywną opinię wobec kontrolowanych uczelni, to nie widzę podstaw do tego, aby tych kierunków nie uruchamiać. W takiej sytuacji przyjęte w projekcie rozporządzenia limity wzrosną. Najprawdopodobniej – to już zaryzykuję i powiem – tak się odbędzie – wskazał wiceszef resortu.

Z kolei poseł Patryk Wicher zaapelował, o przyspieszenie procesu oceniania uczelni przez PKA bądź wydanie im zgód warunkowych na uruchomienie rekrutacji.

Problemy z terminami

– Duże uczelnie zakończą rekrutację studentów, zanim te kontrolowane dotrą do tego etapu. Nie będą mogły rywalizować o studentów – jak to się mówi – z lepszymi wynikami. Dlatego, że nawet jeśli ci chcieliby studiować w swojej miejscowości, nie zaryzykują rekrutacji na uczelnię, co do której nie wiadomo, czy dostanie akredytację. Chodzi o wolność konkurencji i uczciwość wobec wszystkich podmiotów, które biorą w niej udział – tłumaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W odpowiedzi wiceminister uspokoił, że rozporządzenie ws. limitów zostanie opublikowane dopiero pod koniec miesiąca.

– Do tego czasu będziemy mieli już wiedzę, które uczelnie mają pozytywne opinie. Proces rekrutacyjny na uczelniach dopiero się rozpoczął, nie zamknie się do 15 czerwca. Przyszli studenci mogą wziąć udział w rekrutacji do nieograniczonej liczby uczelni. Jest też drugi etap kwalifikacji. Naprawdę studenci mają na to trochę czasu. Liczę, że wszystko odbędzie się bez żadnego uszczerbku dla nich – podkreślił Kos.

Eksperci PKA jeszcze nie zakończyli prac w ocenianych uczelniach.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Limity przyjęć na studia lekarskie

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.