Uczelnie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przeznaczy 244 mln zł na budowę, modernizację i wyposażenie kampusu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie-Prokocimiu. Pieniądze te uczelnia otrzyma w formie kredytu na 25 lat.

Collegium Medicum UJ będzie w jednym miejscu

– Pożyczamy pieniądze od banku. Dzięki temu mamy szansę zbudować kampus w ciągu najbliższych kilku lat – powiedział prorektor ds. Collegium Medicum UJ prof. Tomasz Grodzicki na konferencji prasowej. Będzie to miejsce pracy dla około 1,5 tys. nauczycieli akademickich i miejscem nauki około 5,5 tys. studentów. Będzie się składać z budynku badawczego (A) i dydaktycznego (B), które mają liczyć po osiem kondygnacji.

– Postęp technologii, nauki, oczekiwania studentów, pracowników – musimy nadążać za światem (…). Potrzebujemy nowoczesnej bazy dydaktyczno-badawczej – zaznaczył prorektor w rozmowie z dziennikarzami.

Dodał, że plan budowy Kampusu Medycznego, który skupiałby w jednej lokalizacji jednostki CM UJ, rozproszone obecnie w różnych lokalizacjach miasta, sięga 50 lat. EBI wspiera cele polityki publicznej, w tym inwestycje badawcze, cyfryzację i inwestycje, które podnoszą poziom konkurencyjności gospodarki państw Unii Europejskiej. Inwestycja CM UJ posłuży nie tylko nauce, dydaktyce, ale też pacjentom, bo pozwoli na podniesienie jakości usług medycznych.

Dwa nowe duże budynki

– To kredyt na bardzo preferencyjnych warunkach, który jest praktycznie nieosiągalny w bankowości komercyjnej – powiedziała prezes EBI prof. Teresa Czerwińska. Budynek A ma mieć 11 tys. mkw. Będą tu m.in. laboratoria, zwierzętarnia, pomieszczenia techniczne i magazyny. Tu też siedzibę ma mieć Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem. Budynek B będzie liczył ponad 23 tys. mkw. i znajdować się tu będą m.in. laboratoria studenckie, sale wykładowe i do zajęć praktycznych, a także pomieszczenia administracyjne. Oba budynki ma łączyć czterokondygnacyjny łącznik, który pomieści 16 sal dydaktycznych. Inwestycja zakłada również przebudowę pobliskiej ul. Medycznej i budowę nowej szklarni dla roślin leczniczych.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Collegium Medicum UJ

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.