Uczelnie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Nowoczesnego obiektu doczeka się Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne w Gdańsku. Nowy czterokondygnacyjny obiekt zostanie wybudowany na placu nieopodal obecnego rektoratu uczelni. Inwestycja ma kosztować 90 milionów złotych. 47 milionów wyłoży uczelnia, resztę Ministerstwo Zdrowia.

Po 70. latach nowy budynek

Nowy budynek ma być oddany do użytku za dwa lata i ma zastąpić kompleks przy skrzyżowaniu ul. Dębowej i Orzeszkowej, w którym od 70. lat świadczona jest opieka stomatologiczna dla mieszkańców Gdańska. Obecnie znajduje się tam szereg poradni: Stomatologii Zachowawczej, Stomatologii Dziecięcej, Protetyki i Choroby Przyzębia, z kolei Poradnia Chirurgii Stomatologicznej znajduje się w dawnym budynku pralni, a Poradnia Ortodoncji mieści się bliżej ul. Tuwima. Po zakończeniu inwestycji wszystko zostanie skonsolidowane w jednym miejscu.

- Nowy kompleks będzie konsolidował trzy budynki, które obecnie są rozrzucone. To da korzyść nie tylko jakościową, ale również synergiczną. Nowoczesne kształcenie zawodowe na najwyższym poziomie musi odbywać się w oparciu o najnowsze technologie, odpowiednią infrastrukturę naukową i badawczą

- komentował Marcin Martyniak, Wiceminister Zdrowia.

Będzie służył również studentom

Nowy budynek będzie również służył studentom. Będą oni mogli korzystać z nowych sal dydaktycznych i sal seminaryjnych. Zaplanowano również 91 stanowisk dla pacjentów oraz 25 stanowisk fantomowych.

- Jest to inwestycja niezwykle potrzebna nie tylko z punktu widzenia potrzeb dydaktycznych, bo oczywiście zależy nam na kształceniu studentów w dobrych warunkach z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. To miejsce jednak przede wszystkim służy pacjentom Pomorza. To tutaj pacjenci znajdują pomoc we wszystkich problemach stomatologicznych, a warto podkreślić, że było to również główne miejsce, w którym pacjenci otrzymali opiekę w czasie pandemii

- powiedział prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


W nowej lokalizacji swoją siedzibę znajdzie sześć katedr i zakładów funkcjonujących w ramach Wydziału Lekarskiego oraz sześć poradni prowadzonych przez Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed. Przeprowadzka planowana jest na październik 2025 roku.

 

Dowiedz się więcej - Gdańsk: nowoczesny budynek dla stomatologii - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.