Szkolenia
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL Paweł Barucha podkreśla, że obecnie rezydentury dentystyczne stanowią mniej niż 2% wszystkich rezydentur lekarskich. Paweł Barucha uważa, że jest to krzywdzące nie tylko dla lekarzy dentystów, ale przede wszystkim dla pacjentów, którym utrudnia to dostęp do specjalistów.

Jest to kolejny argument za postulowanym przez samorząd lekarski zwiększeniem liczby miejsc specjalizacyjnych w dziedzinach stomatologicznych.

Musi być więcej miejsc specjalizacyjnych

– Od lat postulujemy zwiększenie liczby miejsc specjalizacyjnych, szczególnie w trybie rezydentury.– poinformował Paweł Barucha.

Konieczność zwiększenia liczby miejsc specjalizacyjnych w trybie rezydentury to jeden z głównych tematów posiedzenia Komisji Stomatologicznej NRL, które odbyło się 18 czerwca podczas Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych (MSS) w Serocku pod Warszawą. Posiedzenie było otwarte i cieszyło się rekordowym zainteresowaniem koleżanek i kolegów stomatologów. Uczestnicy zgodzili się, że sprawa rezydentur lekarskich jest priorytetowa – poinformował Paweł Barucha. Tegoroczne MSS zgromadziły konsultantów krajowych i wojewódzkich oraz najznamienitszych naukowców z całego kraju, stając się jedną z najważniejszych imprez stomatologicznych w tym roku.

Zarobki rezydentów

Przypomnijmy, że rezydenci specjalizujący się w dziedzinach priorytetowych od lipca zarobią 8308 zł w pierwszych dwóch latach zatrudnienia w trybie rezydentury, a po tym okresie – 9063 zł. Wynagrodzenia dla lekarzy kształcących się w pozostałych dziedzinach wyniosą 7552 zł, a po dwóch latach zatrudnienia w tym trybie – 7779 zł. lekarze, którzy zostali zakwalifikowani do odbywania specjalizacji w dziedzinie ortodoncji przed 1 lipca 2020 r. – kiedy to dziedzina ta przestała być priorytetową – nadal będą mieć prawo do wynagrodzenia ustalonego w wysokości przewidzianej dla rezydentury w dziedzinie priorytetowej, do zakończenia szkolenia. Resort zdrowia dostosowuje stawki dla lekarzy rezydentów do przepisów ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Rezydentury dentystyczne

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA