Szkolenia
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Pytania z egzaminów specjalizacyjnych z lat 2018-2020 zostały udostępnione. Stało się tak po długiej batalii sądowej i borykaniu się z wymaganiami ze strony Centrum Egzaminów Medycznych.

Merytoryczny nadzór nad treścią pytań

- Trzeba uznać to za sukces samorządu lekarskiego. Jesteśmy właśnie po to, by dla wspólnego dobra naszego środowiska dbać o przestrzeganie prawa i stworzenie szans uzyskania, jak najlepszych kwalifikacji dla przyszłych lekarzy specjalistów. Upublicznienie pytań z poprzednich sesji egzaminacyjnych nie tylko pomoże jeszcze lepiej przygotować się zdającym w kolejnych sesjach, ale przede wszystkim pozwoli na merytoryczny nadzór nad treścią pytań, która niejednokrotnie była kwestionowana przez lekarzy w trakcie egzaminów – podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski. Przypomnijmy, że dostęp do pytań był poprzedzony wieloma staraniami NRL. Łukasz Jankowski, prezes tego samorządu lekarskiego wystosował pismo do p.o. Dyrektora CEM dr. hab. n. praw. Rafała Kubiaka z prośbą o wykonanie uprawomocnionego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 28 września 2021 r. Pytania zostały ostatecznie przesłane do Naczelnej Izby Lekarskiej. Wcześniej CEM po wyroku WSA, próbowało odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ten jednak wskazał, że brak jest podstaw do odmowy udostępnienia NIL żądanych pytań egzaminacyjnych wraz z poprawnymi odpowiedziami.

To wpłynie na lepsze wykształcenie lekarzy

Udostępnienie pytań przysłuży się nie tylko lekarzom przygotowującym się do egzaminu – choć oni najbardziej czekają na te pytania jako część ważnego elementu przygotowań. Merytoryczny nadzór nad jakością pytań będzie korzystny dla całego społeczeństwa, w tym również pacjentów, którzy dzięki temu uzyskają dostęp do jeszcze lepiej wykształconych, posiadających jeszcze większą wiedzę medyczną lekarzy specjalistów – dodaje prezes NRL.

Pytania i odpowiedzi z poszczególnych egzaminów specjalizacyjnych można znaleźć tutaj - https://nil.org.pl/aktualnosci/8012-sukces-samorzadu-lekarskiego-nil-udostepnia-pytania-z-pes


Dowiedz się więcej - PES: Pytania z egzaminów - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.