Sprzęt stomatologiczny
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Stomatologia jest dziedziną medycyny, która w sposób szczególny opiera się na praktyce, udziale inżynierii oraz technologii materiałowej i informatyce. Endodoncja to dziedzina, w której rozwój jest najszybciej dostrzegany przez lekarzy, ale też bardzo pożądany. Specyfikę branży rozumie także firma Poldent. W swojej ofercie posiada ona zarówno asortyment podstawowy, jak i nowoczesne narzędzia, w których wykorzystano krajowe oraz światowe osiągnięcia naukowo-techniczne.

Widoczne jest to w przypadku pracy z narzędziami maszynowymi. Ważne jest , aby do pracy był przygotowany cały system: narzędzia, urządzenia pracujące z tymi narzędziami, endometry, kalibratory i tzw. elementy pomocnicze oraz instrukcje pracy.

Nowa technologia pilników polskiego producenta

Od 2019 dostępny jest nowy system narzędzi Endostar E3 Azure do pracy z użyciem  kątnic endodontycznych. Jest to system innowacyjny, wykonany w nowej technologii obróbki termicznej Azur HT Technology opracowanej przez firme Poldent. Celem tej technologii jest po pierwsze uzyskanie narzędzi, które będą odporne na złamanie, nawet w skomplikowanych przypadkach klinicznych. Po drugie zwiększenie odporności na złamania (są niezwykle elastyczne) umożliwiają one opracowanie bardzo zakrzywionych kanałów. Pilniki niklowo-tytanowe wykonane w tej technologii mają zmienioną strukturę krystaliczną stopu niklowo-tytanowego, a to dzięki zmianie temperatury przejścia stopu z fazy martenzytu w fazę austenitu. Faza ta w pilnikach E3 Azure jest zaprogramowana na okolic temperatury ciała co pozwala podczas pracy pilnikiem zachować zalety martenzytu oraz austenitu. Proces ten spowodował istotne zmiany właściwości pilników. Można je dogiąć przed włożeniem do kanału, pilniki łatwo dopasowują się do kształtu nawet w bardzo zakrzywionych kanałach. Dzięki temu minimalizują ryzyko perforacji korzenia czy powstawania stopnia. Są jednocześnie odporne na pęknięcia lub złamania. Jest to system efektywny i łatwy w użyciu.

Endostar Provider. Fot. 1

Z punktu widzenia inżyniera mechanika, a jednocześnie lekarza praktyka, jest to rozwiązanie przekonywujące i dające bardzo dobre wyniki.

Tworząc nowy system (narzędzia i urządzenia do pracy z nimi) firma Poldent dążyła, aby był on jednocześnie skuteczny, bezpieczny oraz przyjazny dla lekarzy i ich metod leczenia. Nie chciano zmieniać przyzwyczajeń stomatologów, a   zaproponowano  wiele udogodnień, poszerzając  możliwości  pracy.

System Endostar E3 Azure jest kompatybilny z większością kątnic. Zaprojektowano go do prac z trzema rodzajami ruchów: obrotowo-rotacyjnym, recyprokalnym, złożonym; z możliwością wyboru ruchu preferowanego.

Ruch obrotowo-rotacyjny to ruch, w którym instrument obraca się stale w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. W ruchu recyprokalnym instrument wykonuje ruchy naprzemienne, tj. zgodne z ruchem wskazówek zegara i przeciwne do ruchu wskazówek zegara. Ruch złożony łączy oba rodzaje ruchów. Narzędzie po włożeniu do kanału wykonuje ruch obrotowy, a gdy opór dla narzędzia w kanale jest zbyt duży, ruch obrotowy zmienia się w ruch recyprokalny. A gdy opór maleje, powraca ruch obrotowy. Co w efekcie pozwala na szybszą i dużo bezpieczniejszą prace.

Bezpieczna kątnica endodontyczna

Nowa kątnica endodontyczna Endostar Provider, oferowana przez Poldent, spełnia wymagania do pracy z tak zaawansowanymi narzędziami. Jest ona urządzeniem do pracy z narzędziami maszynowymi oraz z możliwością pracy z OTR (Optimum Torqeue Reverse). Innowacyjny rodzaj ruchu pilnika w kanale został opatentowany przez firmę Morita. Ma on na celu zminimalizowanie ryzyka złamania lub zaklinowania instrumentu. Jest to niezwykłe połączenie zalet ruchu recyprokalnego i rotacyjnego. Zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo przez zmianę rodzaju ruchu w momencie napotkania oporu. Zapobiega wkręceniu i złamaniu pilników. Zmniejsza zużycie instrumentów, przyspiesza pracę.

Podczas obracania się pilnika w kanale, kątnica cały czas dokonuje pomiarów obciążeń działających na pilnik. Jeśli siły są zbyt duże, pilnik wykona obrót o 90 stopni w lewo, a następnie 180 stopni w prawo i będzie kontynuował taki ruch, aż obciążenie instrumentu spadnie do bezpiecznego poziomu. Kątnica wraca wówczas do ruchu rotacyjnego.

Endostar Provider to kompaktowy, mobilny i wygodny, bezprzewodowy mikrosilnik endodontyczny. Urządzenie służy do opracowywania i powiększania kanałów korzeniowych, usuwania gutaperki i zmiękczonej zębiny. Może posłużyć również do wysokiej klasy mechanicznego czyszczenia zębów. Mikrosilnik ten pracuje z endometrem Endostar Navigator, który należy dokupić osobno.

Test urządzenia

Mikrosilnik  Provider Endostar to małe, lekkie urządzenie, które dobrze leży w ręce. Materiały, z których został wykonany mikrosilnik, są estetyczne i przyjemne w dotyku. Sprawiają wrażenie solidnych. Provider ma smukłą budowę. Główka jest mała i kompaktowa, ma około 9 mm, co ułatwia operowanie w jamie ustnej pacjenta i umożliwia łatwy dostęp do komory i kanałów zęba. Przycisk zasilania jest dobrze umiejscowiony, poprawia ergonomię pracy. Urządzenie dostosowane jest dla osób i prawo- i leworęcznych.

Endostar Provider. Fot. 2

Bardzo ważna jest instrukcja obsługi. Zawsze dokładnie je czytam. W tym przypadku zostałem mile zaskoczony. Instrukcja użytkowania została bardzo dobrze przygotowana. Zwykle instrukcje są w bardzo małym formacie, pisane drobnym drukiem, nie do końca przejrzyste. Instrukcja użytkowania mikrosilnika Provider Endostar wydana jest w dużym formacie. Zasady pracy opisane są czytelnym tekstem.

Producent Providera informuje o wydłużonym działaniu akumulatora. Urządzenie, co ważne, cechuje niewielka waga - około 100 g. Jest to odczuwalne zwłaszcza podczas długiej pracy, ręka nie męczy się tak bardzo, jak w przypadku pracy z cięższymi urządzeniami.

Endostar Provider. Fot. 3

Ciekawy jest również wyświetlacz: wyraźny, obrotowy, kolorowy z LCD i z dobrze widocznym poziomem naładowania baterii. Zmienia on kolor w zależności od zmiany momentu obrotowego oraz lokalizacji końcówki pilnika. Zmiany momentu obrotowego są wyświetlane zarówno na skali, jak i za pomocą zmiany barwy podświetlenia. To bardzo pomaga, zwłaszcza, gdy lekarz skupiony jest na zabiegu i tylko „kątem” oka może obserwować wyświetlacz. Zmiana koloru sygnalizuje, że należy skupić uwagę również na głębokości penetracji.

Mikrosilnik można podłączyć do endometru Nawigator. Jest to wygodna funkcja przyśpieszająca i ułatwiająca pracę.

W pamięci mikrosilnika (Provider) są już wprowadzone ustawienia fabryczne. Jest możliwe ustawienie sześciu pozycji trybów pracy. Producent pozwala na dowolne ustawienie trybu, w zależności od zaistniałej potrzeby. Są tutaj funkcje podstawowe, dodatkowe ustawienia obsługowe oraz tryb pracy OTR. Lekarz ma możliwość ustawienia swoich indywidualnych trybów pracy; zawsze jednak może powrócić do ustawień fabrycznych.

Ważne jest to, aby prawidłowo serwisować mikromotor, czyścić rotor i pozostałe części urządzenia. Samą końcówkę możemy sterylizować w autoklawie, a inne elementy powinniśmy czyścić alkoholem etylowym. Konserwacja urządzenia jest bezproblemowa.

 

Wnioski

1. Mikrosilnik endodontyczny Provider jest kolejnym, jeszcze bardziej zaawansowanym, nowoczesnym narzędziem do pracy lekarza dentysty. Wyróżnia go ruch OTR, który powoduje ze praca jest dużo bezpieczniejsza i szybsza.

2. Można stosować w urządzeniu wszystkie produkowane prawoskrętne narzędzia do pracy w kanałach zębów. Mikrosilnik współpracuje ze wszystkimi dostępnymi na rynku prawoskrętnymi narzędziami do opracowywania kanałów w korzeniach zębów.

3. Zastosowana technologia OTR w znacznym stopniu zapobiega pękaniu lub złamaniu się narzędzi w kanałach zębów podczas pracy. Sprawia, że praca jest dużo bezpieczniejsza.

4. Zainstalowane oprogramowanie daje możliwości płynnej i zaawansowanej pracy.

 


Piśmiennictwo:

1. Instrukcja użytkowania „Mikrosilnik do zabiegów endodontycznych Provider Endostar”, Poldent, Warszawa, 2019

2. Przybyłowicz Karol, Metaloznawstwo, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa, 2007

3. Remiasz-Jedliński Alicja, Endodoncja mikroskopowa w praktyce, Edra Urban & Partner, Wrocław, 2017

4. Rhodes John, Postępy w endodoncji, powtórne leczenie kanałowe i zabiegi chirurgiczne, Czelej, Lublin, 2009

5. Lipski Mariusz, Bun Sab Chong, Harty, Endodoncja w praktyce klinicznej, Urban &Partner, Wrocław, 2013

6. Internet: www..poldent.pl, www.morita.com

 


Marek PużyńskiAutor: Dr n. med. mgr. inż. Marek Pużyński

Absolwent pięciu wyższych uczelni Wrocławia m.in. Politechniki Wrocławskiej i Akademii Medycznej, pasjonat mechaniki w stomatologii.


Artykuł opublikowany w numerze 6/2019 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści.


Dowiedz się więcej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" -zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.


KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA