Koronawirus
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

koniec epidemiiKoniec epidemii w Polsce. Z różnych wypowiedzi Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego wynika, że coraz bliżej jest zniesienie obostrzeń covidowych. Zapowiedział, że prawdopodobnie niedługo stan pandemii, zostanie zastąpiony stanem zagrożenia pandemicznego. A to niesie za sobą zmiany w przyjmowaniu pacjentów i koniecznośc opracowania nowych „lżejszych” procedur.

Koniec epidemii

Szef resortu zdrowia w rozmowie z Polsat News powiedział, że decyzje, które będą dotyczyły maseczek, izolacji domowej, kwarantanny będą połączone. Stanie się to prawdopodobnie w kwietniu. - Patrzymy na to, co się w Polsce dzieje z liczba zakażeń COVID-19. Te bardzo dynamiczne spadki zakażeń, które były notowane przez te ostatnie 2-3 tygodnie (rzędu 30 proc) wyhamowały. Teraz już spadki z tygodnia na tydzień są rzędu 3-5 proc. - wyjaśnił.

Poziom szczepień uchodźców z Ukrainy

Minister był również pytany o to, czy niższy poziom „wyszczepienia” ukraińskich uchodźców może wpłynąć na poziom epidemii koronawirusa w Polsce? - Na pewno ten poziom wyszczepienia jest mniejszy. To jest fakt – powiedział Adam Niedzielski. Wobec wyhamowania spadków zakażeń w Polsce i napływu uchodźców z Ukrainy "podejmowanie teraz decyzji dotyczących, np. zniesienia konieczności noszenia maseczek, musi zostać na chwilę zawieszone". - Myślę, że nadal powinniśmy stosować podstawowe zasady, które pozwalają zachować bezpieczeństwo epidemiczne (maseczka, dystans społeczny). Jestem zwolennikiem, noszenia maseczek przynajmniej do końca marca – podkreślił.

Zmiana stanu

Szef resortu powiedział również, że „zakończenie stanu pandemii może nastąpić w Polsce prędko, ale stan zagrożenia pandemicznego będzie utrzymamy w Polsce jeszcze przez jakiś czas. Czym innym jest bowiem stan pandemii, a czym innym stan zagrożenia pandemicznego".
Dla lekarzy zmiana stanu pandemii na stan zagrożenia pandemicznego będzie wiązała się z innymi obowiązkami wobec pacjentów. Warto już teraz przemyśleć, jakie procedury będzie trzeba w związku z tym zmienić w funkcjonowaniu gabinetu.

Koniec epidemi. Dowiedz się więcej.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA