Koronawirus
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W Niemczech od połowy marca będą obowiązywały przepisy dotyczące szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników ochrony zdrowia. W związku z nakazem szczepień w tej grupie zawodowej, wiele gabinetów dentystycznych w Saksonii będzie musiało zostać zamkniętych - przekonuje Związek Dentystów w Saksonii.

Jego przedstawiciele wysłali list do premiera Michaela Kretschmera z CDU. Zaniepokojenie wynika głównie z badań, jakie przeprowadzono w tej grupie zawodowej. - Ankieta rozesłana do około 2600 gabinetów stomatologicznych w Saksonii wykazała, że około 25 procent dentystów nie zostało jeszcze zaszczepionych, a wśród personelu liczba ta sięga nawet 40 procent – czytamy w piśmie. Trzeba jednak zaznaczyć, że do tej pory w badaniu wzięło udział tylko około 490 gabinetów i sam Związek zwraca uwagę, że ankieta nie jest reprezentatywna.

Wolą zamknąć gabinet niż się zaszczepić

gabinety stomatologiczne w NiemczechZ pisma wynika również, że obowiązkowe szczepienia nie prowadzą zazwyczaj do natychmiastowego przyjęcia dawki. Niemieccy antyszczepionkowcy wolą zmienić zawód lub zamknąć gabinet niż przyjąć szczepienie. Gabinety w tym wschodnioniemieckim kraju prowadzą w wielu przypadkach lekarze, którzy mają często po 60 lat i więcej. Gabinety już teraz są przeciążone nowymi wymogami administracyjnymi. „Jeśli teraz dodatkowo należy się spodziewać zwiększonej migracji personelu lub sam właściciel gabinetu ma negatywny stosunek do obowiązkowych szczepień, istnieje niebezpieczeństwo, że gabinety te zostaną zamknięte” – czytamy w liście.
Do sprawy odniosła się lekarka – posłanka Paula Piechotta z Partii Zielonych z Lipska. Twierdzi ona, że gabinety stomatologiczne w Saksonii są przestarzałe i często osiągają granice swoich możliwości. Niemniej jednak, nie chce przeceniać wyników badania. Tylko niewielka część z 2600 gabinetów stomatologicznych w ogóle udzieliła odpowiedzi. – Skarga stomatologów musi być postrzegana w kontekście bardzo dużej frustracji związanej z samą opieką ambulatoryjną. Koronawirus zaostrza więc i tak już napiętą sytuację – uważa posłanka Zielonych.

__________________________________

Dowiedz się więcej. Dezynfekcja w czasach koronawirusa:

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.