Koronawirus
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

obostrzeniaMinisterstwo Zdrowia poinformowało, że od wtorku 25 stycznia, będzie obowiązywała krótsza kwarantanna. Będzie trwała 7 dni. Skrócona kwarantanna ma objąć osoby kierowane na nią od poniedziałku 24 stycznia. W związku z przesunięciem dnia ogłoszenia, przepisy wejdą w życie we wtorek 25 stycznia.

Skrócenie kwarantanny jest możliwe z powodu ewolucji wirusa, który tak w wariancie Delta, jak i Omikron daje objawy zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje. – Po 7 dniach bez objawów od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne – uzasadnia Ministerstwo Zdrowia.

Praca zdalna urzędów


To nie jedyne zmiany. W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach urzędnicy resortu zdrowia podjęli decyzję również dotyczącą pracy zdalnej. Zgodnie z opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniem praca zdalna w urzędach administracji publicznej lub jednostkach wykonujących zadania o charakterze publicznym będzie wprowadzona do 28 lutego. Z przepisów wyłączone zostały sądy, prokuratury oraz uczelnie.

Testowanie w aptekach


W rozporządzeniu znalazł się też zapis o tym, że testowanie na obecność koronawirusa będzie się mogło odbywać w aptekach. Apteki będą mogły wystawiać zlecenia na test, a także będą mieć uprawnienia, by przekazać informacje o wyniku do Krajowego Rejestru Pacjentów. Zmianę zapowiadał wcześniej wiceminister zdrowia. Podczas konferencji prasowej poruszono również temat dotyczący seniorów.

Seniorzy do lekarzy


– Najbardziej narażeni są nasi seniorzy. Dlatego dla osób powyżej 60 r. ż. wdrażamy nowy mechanizm. Każdy przetestowany pozytywnie, będzie mógł w ciągu 48h, być zbadany, także w domu przez lekarza pierwszego kontaktu – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
– Aktualnie mamy za sobą tydzień „eksplozji pandemii". Eskalacja pandemii koronawirusa wpływa na przygotowane przez nas scenariusze. Najkorzystniejsze zakładają apogeum na poziomie 60 tys. zakażeń dziennie, najgorsze nawet 140 tys. Apogeum pandemii może mieć miejsce w połowie lutego lub na początku marca – poinformował na konferencji – poinformował z kolei Adam Niedzielski, minister zdrowia.

__________________________________

Dowiedz się więcej. Dezynfekcja w czasach koronawirusa:

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA