Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W przygotowaniu jest projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego. Złagodzi on wymagania dla stomatologicznych pracowni RTG. Jakie zmiany zostaną wprowadzone? Do końca nie jest to przesądzone, ale wiemy w jakim kierunku idą prace. W projekcie zawarto m.in. radykalne zmniejszenie liczby godzin szkolenia z zakresu Ochrony Radiologicznej Pacjenta dla stomatologów z dotychczasowych 46 do 7 godzin. Pozostanie na pewno konieczność wykonywania audytów wewnętrznych i zewnętrznych.

Niestety, nie można z nich zrezygnować. Pozostaje tylko złagodzenie ich wymogów. W projekcie jest zapisany szczególny status audytów wewnętrznych dla stomatologii - można  do ich wykonania powołać dowolne dwie osoby mające prawo do wykonywania procedur podlegających audytowi (czyli zdjęć). W przypadku audytów zewnętrznych sprawa może być  kosztowna, bo zgodnie z ustawą audyty zewnętrzne przeprowadzają specjalne komisje, a audyt choćby małej pracowni ma swoje minimalne proceduralne wymogi. 
Stąd inicjatywa, aby zwrócić się do MZ z wnioskiem o takie doprecyzowanie rozporządzenia, aby audyt zewnętrzny zdefiniować w przypadku gabinetów dentystycznych   jako przegląd dokumentacji pochodzącej z audytów wewnętrznych.

 

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA