Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

{mosimage}Od nowego roku nie każdy zabieg dokonywany przez stomatologów jest zwolniony z płacenia podatku VAT. Zgodnie z nowelizacją ustawy usługi w zakresie ochrony zdrowia, są zwolnione  z podatku z VAT. Niezależnie od tego, kto jest świadczeniodawcą. Ale czy na pewno? Okazuje się, że są w tym zakresie wątpliwości i to poważne.

Zwolnienie dotyczy jednak tylko tych usług świadczonych przez lekarzy i lekarzy dentystów, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Pytanie zatem brzmi czy zabieg usuwający kamień nazębny, jest zabiegiem profilaktycznym? Czy jest on zwolniony z podatku VAT? Co z wybielaniem zębów czy zabiegi chirurgii plastycznej dokonywanych w celach kosmetycznych? Czy powinny być już opodatkowane? Lekarze nie mają wątpliwości, ale Urzędy Skarbowe już tak.

Zwolnienia od podatku VAT zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług (z dnia 29 października 2010 r., Dz. U. z 30 listopada 2010 r. Nr 226, poz. 1476), zostały przeniesione do tekstu ustawy (do art. 43 ust. 1),  załącznik nr 4 dotyczący zwolnień został usunięty. Zniknęły również symbole PKWiU dla poszczególnych przypadków zwolnień od VAT).

 Jakie zabiegi są na pewno zwolnione z podatku VAT, a za które trzeba będzie odprowadzić VAT do fiskusa. Jak należy skonstruować nowy cennik uwzględniający ewentualny VAT? Jak rozliczać VAT? O tym wszystkim obszernie piszemy n numerze 2/2011 Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty.