Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Nie – dla kosmetologów? Niebawem okaże się, kto będzie mógł wykonywać zabiegi z medycyny estetycznej. O prawo do tego zabiegają zarówno medycy, jak i kosmetolodzy. Ci pierwsi chcą przyznawanymi sobie certyfikatami ograniczyć dostęp do tego obszaru konkurencji kosmetologicznej.

Co więcej, Ministerstwo Zdrowia zmienia przepisy, w taki sposób, by takie zabiegi mogli wykonywać tylko lekarze. Nic dziwnego, że spór o tę dziedzinę pomiędzy kosmetologami, a lekarzami jest zacięty. Jest to rynek, który wciąż rośnie i wart jest miliardy złotych.

Tylko lekarze i lekarze dentyści

Lekarze twierdzą, że tylko oni powinni przeprowadzać tego rodzaju usługi, gdyż jest to zabieg medyczny. Z kolei kosmetolodzy nie ustępują im argumentując, że wykonują zabiegi powiększenia ust czy niwelowania zmarszczek od lat. Robią to zanim to się stało modne i zanim lekarze dostrzegli, że na tym rynku można sporo zarobić.
Z projektu przygotowanego przez resort zdrowia, który trafił do konsultacji wynika, że o certyfikat umiejętności zawodowych w zakresie medycyny estetycznej ubiegać będą się mogli lekarze i lekarze dentyści posiadający prawo wykonywania zawodu, niezależnie od swojej specjalizacji.

- W uzasadnieniu do rozporządzenia, umiejętnością zawodową jest nabycie umiejętności z zakresu danej dziedziny medycyny albo kilku dziedzin medycyny lub umiejętnością i udzielania określonych świadczeń zdrowotnych. Certyfikat umiejętności zawodowej przyznawać będzie towarzystwo naukowe o zasięgu krajowym prowadzące działalność naukową od co najmniej 5 lat poprzedzających datę złożenia pierwszego wniosku o certyfikację danej umiejętności zawodowej albo państwowy instytut badawczy, właściwy dla danej umiejętności zawodowej wpisane do rejestru prowadzonego przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

– tłumaczy minister zdrowia.

Katalog procedur medycyny estetycznej

Dodatkowo ma powstać katalog procedur medycznych dotyczących medycyny estetycznej, których przeprowadzanie będzie zastrzeżone dla lekarzy i lekarzy dentystów.

- Przeanalizowaliśmy uwagi oraz nowe propozycje zgłoszone w toku konsultacji projektu rozporządzenia w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów. Spotykamy się z poszczególnymi reprezentantami środowisk. Pierwsze spotkanie w Ministerstwie Zdrowia dotyczyło medycyny estetycznej. Planowane są kolejne. Niezależnie od nich rozmawiamy z konsultantami krajowymi. Z uwagi na różne opinie podjęcie ostatecznych decyzji musi poprzedzić merytoryczna i wyczerpująca dyskusja na temat katalogu umiejętności zawodowych lekarza i lekarza dentysty

- wskazuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

Dowiedz się więcej - Zabiegi medycyny estetycznej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA