Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

podwyżki dla lekarzyCzy będzie problem z wypłatą podwyżek dla lekarzy i lekarzy dentystów? Przypomnijmy, że wyższe stawki minimalne wynagrodzeń w ochronie zdrowia obowiązują od 1 lipca, część ekspertów prognozuje, że mogą być problemy z ich wypłatą na początku sierpnia. Wiele zależy od tego, jak szybko zostaną podniesione wyceny świadczeń.

  • Brakuje pieniędzy na podwyżki dla lekarzy
  • Będą nowe wartości wyceny świadczeń
  • Trzeba będzie brać kredyty na wyższe pensje

W dużej mierze dodatkowe pieniądze na podwyżki dla lekarzy mają się wziąć z wyższej wyceny świadczeń. Drugim czynnikiem, który ma wpływ na wypłatę podwyżek w sierpniu to czas, w którym NFZ podpisze aneksy do umów. NFZ na podwyżki dla lekarzy przekaże również w ciągu półrocza dodatkowo około 9 mld złotych, a nie zapowiadane wcześniej przez Ministerstwo Zdrowia 7,2 mld złotych. Wyższa kwota ma m.in. uwzględniać inflację.

Brakuje pieniędzy na podwyżki dla lekarzy

Problem braku pieniędzy na podwyżki dla lekarzy w szczególności może dotknąć duże podmioty lecznicze. Te otrzymają pieniądze najwcześniej dopiero w sierpniu, po złożeniu rozliczenia do NFZ. Nie wiadomo, czy środki w wysokości uwzględniającej nową wycenę świadczeń wpłyną do 10 sierpnia, kiedy to zgodnie z Kodeksem Pracy pracownicy powinni otrzymać wynagrodzenie. Wielu dyrektorów szpitali i dużych podmiotów leczniczych stanie przed poważnym problemem, jeśli placówki te nie będą dysponowały wolną gotówką. Wtedy prawdopodobnie będą musieli sięgnąć po kredyty.

Podwyżki o miesiąc później

Prognozuje się również sytuację, w której pracodawcy wstrzymają się z wypłatą podwyżek i zrobią wyrównania w kolejnym miesiącu, jeśli NFZ z jakiegoś powodu nie zdąży, a środków w wyższych kwotach w sierpniu nie będzie. W środowisku lekarskim wiele się mówi o potrzebie waloryzacji również wynagrodzeń kontraktowych. Grupa tych lekarzy jest w tym momencie pokrzywdzona, jeśli ustawa zakłada podwyżki tylko dla osób zatrudnionych na umowę o pracę czy też umowę cywilnoprawną.

Nowe stawki od 1 lipca 2022 r.

Podwyżki wynagrodzeń pracowników obowiązują od 1 lipca. Jeśli natomiast mówimy o osobach zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, to pracodawców nie wiąże żaden termin ustawowy.
Planowane od lipca 2022 r. podwyżki najniższego wynagrodzenia zasadniczego wyniosą dla lekarzy specjalistów I stopnia – 2009 zł (wzrost z 6201 zł do 8210 zł), a dla lekarzy specjalistów II stopnia – 1441 zł (wzrost z 6769 zł do 8210 zł).

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.