Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

podwyżki dla lekarzyDwukrotnie mniej niż chciał samorząd lekarski będzie wynosiło wynagrodzenie minimalne dla lekarzy. Projekt ustawy został zaakceptowany przez Sejm i teraz trafił do Senatu. Nowe, wyższe pensje będą wypłacane od 1 lipca 2022 r.

Samorząd lekarski podkreśla, że projekt który teraz trafi do Senatu, zakłada dalekie od postulowanych przez środowisko lekarskie wynagrodzenia minimalne dla lekarzy na poszczególnych etapach ścieżki zawodowej. Nowe przepisy zmieniają współczynniki korygujące.

Wyższe wynagrodzenie

Obliczane ono jest dla osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Będzie ono wynosiło 1,45-krotność średniej krajowej, a nie jak postulowali lekarze 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.


- Oczekiwanie dotyczące 3-krotności wynagrodzenia minimalnego sformułowane zostało m.in. w formie apelu XV Krajowego Zjazdu Lekarzy. Samorząd lekarski będzie nadal podejmował działania w tym kierunku, aczkolwiek zwraca uwagę, że wobec braku otwartości rządzących niezbędne jest skoncentrowanie się na swego rodzaju pracy u podstaw. Konieczne są zmiany w podejściu do zatrudnienia po stronie zatrudniających, ale również zatrudnianych – tak by coś takiego jak płaca minimalna stanowiło jedynie pusty zapis w ustawie, a nie odzwierciedlenie realnej sytuacji wynagrodzenia lekarza. Naczelna Izba Lekarska podejmie w tym zakresie skoordynowane działania wraz z okręgowymi izbami lekarskimi – czytamy na stronie internetowej NIL.

Od kiedy wyższe wynagrodzenia?

Ustawa o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw trafi do podpisu Prezydenta, jeśli w Senacie nie zostaną zgłoszone poprawki. W przypadku poprawek w Senacie – projekt wróci do Sejmu. Przypomnijmy, że ustawa zakłada, że od 1 lipca 2022 r. minimalne wynagrodzenie lekarza specjalisty zatrudnionego w podmiocie leczniczym to 8210,67 zł dla, lekarza bez specjalizacji 6738,41 zł, a stażysty 5379,40 zł.

Wiele wątpliwości

Jednak wątpliwości dotyczących wypłaty wyższych wynagrodzeń jest wiele. Nie wszyscy lekarze, pielęgniarki czy recepcjonistki mogą liczyć na wzrost wynagrodzeń. Nie we wszystkich przychodniach i szpitalach nowe prawo będzie miało zastosowanie. O wyjaśnienie niuansów nowych przepisów poprosiliśmy prawnika Tomasza Popielskiego. Jego obszerne omówienie tematu znajdą Państwo w najnowszym wydaniu Nowego Gabinetu Stomatologicznego (nr 4/2022).

_____________________________

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

 

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA