Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zaostrzenie kar dla lekarzyPrzedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej przedstawili sejmowej podkomisji stałej ds. nowelizacji prawa karnego zagrożenia dla lekarzy i pacjentów, wynikające z wprowadzenia projektowanych zmian w kodeksie karnym - chodzi o zaostrzenie kar dla lekarzy za nieumyślne spowodowanie śmierci, w tym za błędy medyczne.

– Zmiany w przepisach zwiększą ryzyko orzeczenia kary pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego jej zawieszenia oraz utrudnią sędziom skorzystanie z art. 37a KK, czyli z orzeczenia innej kary (np. grzywny) – przekonywał reprezentujący samorząd lekarski mec. Michał Kozik z Zespołu Radców Prawnych Naczelnej Izby Lekarskiej.

Zaostrzenie kar dla lekarzy

Mecenas kontynuował argumentując dalej, że lekarze i lekarze dentyści nie mogą być traktowani jak przestępcy, a nowelizacja spotęguje zjawisko tzw. medycyny asekuracyjnej. W opinii samorządu lekarskiego zaostrzenie kar może doprowadzić do tego, że lekarze i lekarze dentyści przestaną wybierać specjalizacje zabiegowe jako kierunek ścieżki zawodowej i będą częściej podejmować pracę np. w ambulatoriach, gdzie ryzyko błędu czy wyrządzenia szkody jest mniejsze niż przy pracy w szpitalu.

Jak uniknąć błędu w przyszłości?

Podczas spotkania podjęto również temat dotyczący systemu no–fault. Jest to system, w którym nie jest kluczowe koncentrowanie się na szukaniu i karaniu winnego po stronie personelu medycznego, a sposobu zrekompensowania pacjentowi lub jego rodzinie wyrządzonej szkody. Według przedstawicieli Izby, istotny jest aspekt wyciągania wniosków pozwalających uniknąć błędu w przyszłości i kwestia bezpiecznych warunków wykonywania zawodu.

_____________________________

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepieKSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA