Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

amalgamatAmalgamat będą usuwać tylko gabinety współpracujące z NFZ-em. Komunikat dotyczący najnowszych ustaleń w sprawie polityki ograniczania zużycia i emisji rtęci do środowiska oraz segregacji odpadów amalgamatu opublikowała Komisja Stomatologiczna NRL.

Samorząd pozytywnie ocenił plany wycofania amalgamatu stomatologicznego oraz wprowadzenie do katalogu świadczeń gwarantowanych świadczenia usunięcia wypełnienia amalgamatowego. Pojawiły się jednak obawy dotyczące przede wszystkim kwestii odpowiedniej wyceny procedury usunięcia amalgamatu, tak aby byli chętni lekarze dentyści do jej zakontraktowania.

Usuniecie amalgamatu

Dwa spotkania w sprawie projektu rozporządzenia z przedstawicielami ministerstwa klimatu i środowiska oraz ministerstwa zdrowia odbyli w ostatnim czasie przedstawiciele NRL. Ustalono, że wycofanie amalgamatu stomatologicznego ze świadczeń gwarantowanych dotyczyć będzie całej populacji pacjentów, a w ministerstwie zdrowia trwają zaawansowane prace nad wdrożeniem w projekt rozporządzenia kwestii dotyczących wprowadzenia świadczenia usunięcia wypełnienia amalgamatowego.
Odpady amalgamatowe mające kontakt z materiałem biologicznym (ślina, zęby) należy zaliczać do kategorii 180103 – poza czystymi, niewykorzystanymi resztkami amalgamatu z kapsułek, które należy zaliczać do kategorii 180110.

Tylko w ramach świadczenia NFZ

Ustalono również, że wystarczającą realizacją rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie rtęci i obowiązku wyposażenia gabinetów stomatologicznych w separatory amalgamatu będzie wprowadzenie procedury usunięcia wypełnienia amalgamatowego z wykorzystaniem separatora amalgamatu tylko przez gabinety współpracujące z NFZ-em.
– Nie ma uzasadnienia dla objęcia tym obowiązkiem gabinetów funkcjonujących na rynku komercyjnym. Tym samym realizacja nałożonego obowiązku wyposażenia gabinetów stomatologicznych w separatory amalgamatu zostanie spełniona po wprowadzeniu rozporządzenia w sprawie zmiany rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego – czytamy.
Nie planuje się wprowadzenia refundacji zakupu separatorów amalgamatu.

_____________________________

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie