Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

niezaszczepieni lekarzeNiezaszczepieni lekarze to duży problem zdaniem rządu. O obowiązkowych szczepieniach w podmiotach leczniczych, czyli np. w szpitalach lub hospicjach – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Polityk stwierdził, że postulat nie zakłada katalogu kar, ale będzie prawdopodobnie możliwość rozstania się z niezaszczepionym pracownikiem podmiotu leczniczego.
Adam Niedzielski przekonuje, że taki projekt jest potrzebny, da możliwość weryfikacji pracodawcom, czy pracownik jest zaszczepiony.

Skuteczniejszy niż certyfikat

Według ministra zdrowia projekt jest kontrowersyjny, ale potrzebny i byłby skuteczniejszy niż certyfikat szczepień.

 

- Dzięki temu pracodawca będzie mógł zarządzać pracownikami w zależności od stopnia ryzyka zakażenia i transmisji – powiedział na antenie RMF FM minister zdrowia.


Szef resortu zdrowia ocenił, że nie jest to rodzaj segregacji, lecz zwiększenie ochrony i bezpieczeństwa pracowników. Wyraził nadzieję, że rozwiązanie to wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

Niezaszczepieni lekarze zostaną zwolnieni

Adam Niedzielski powiedział również, że to pracodawcy namawiają go do zmian i przekazania im takich uprawnień. Szef Ministerstwa Zdrowia pytany, czy w sytuacji odmowy zaszczepienia się dana osoba będzie musiała pożegnać się z zawodem, odparł: „prawdopodobnie tak".
Projekt ma zostać skierowany pod obrady rządu i trafić prawdopodobnie na najbliższe posiedzenie Sejmu. Podobne rozwiązania zostały wprowadzone już na Łotwie. Parlament łotewski przyjął ustawę, która umożliwia przedsiębiorcom zwalnianie pracowników odmawiających zaszczepienia się przeciw COVID-19 bądź przejścia na pracę zdalną.

_____________________________________________________

Dowiedz się więcej:

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.