Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówPrezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja uważa, że wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych nie zdały egzaminu. Takie słowa padły podczas konferencji Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Adwokackiej pt. "Mediacja w medycynie", która odbyła się w Krakowie.

Profesor Matyja podkreślił również, że reprezentujemy zawody, które służą ludziom, choć reprezentując pacjentów często stajemy przeciwko sobie. Z kolei adwokat Jacek Trela podczas konferencji powiedział, że wielu klientów kancelarii adwokackich, podobnie jak liczni pacjenci, przychodzą po lekturze „fachowych” porad internetowych. Jesteśmy zawodami zaufania publicznego chyba najbardziej narażonymi na obserwację – stwierdził prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Podczas konferencji poruszono wiele wątków, jednym z nich były korzyści i zagrożenia z mediacji z udziałem zawodów zaufania publicznego. Podczas spotkania zaproponowano wprowadzenie zmian w ustawie o izbach lekarskich, tak aby przepisy sprzyjały zawieraniu mediacji. Niewątpliwą korzyścią mediacji jest możliwość bardzo szybkiego uregulowania sporu. Wpływa to na dużo niższe koszty postępowania mediacyjnego w porównaniu do na ogół przewlekłego procesu sądowego.
– To pierwsza konferencja Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Adwokackiej, ale mam nadzieję, że nie ostatnia – powiedział Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorz Wrona, współgospodarz i pomysłodawca wydarzenia.