Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówPozyskanie zgody rodziców lub opiekunów na leczenie małoletnich pacjentów jest trudnym zadaniem. Wielu rodziców przebywa bowiem zagranicą lub jest rozwiedzionych. Pozyskanie zgody jest jednak niezbędne w procesie leczenia. Wymagane jest pisemne oświadczenie, z którego wynika, jakie konkretne świadczenie zdrowotne ta zgoda ma obejmować.

 

Musi ona precyzyjnie określić, którego zęba to leczenie dotyczy i jakie czynności będą w związku z tym prowadzone. Takie same przepisy obowiązują w przypadku usunięcia złogów nazębnych, resekcji, czynności higienicznych i profilaktycznych związanych np. z fluoryzacją lub lakowaniem zębów czy też leczeniem ortodontycznym.
Lekarze dentyści twierdzą, że zbyt wygórowane są wymagania, jakie stawia prawo w związku z przedstawieniem każdorazowej zgody na leczenie ortodontyczne. Takie leczenie może trwać nawet dwa lata, zdarza się, że trzeba korygować plan leczenia, dostosowywać go do potrzeb dziecka. W takim przypadku za każdym razem trzeba uzyskać zgodę na wprowadzenie zmian, co znacznie opóźnia leczenie. Specjaliści są zgodni, że przepisy należy zmienić. Aktualnie lekarz udzielający świadczenia nie powinien mieć wątpliwości, co do zakresu wyrażonej zgody przez osobę, która złożyła oświadczenie woli i opatrzyła je własnoręcznym podpisem, niedopuszczalnym jest akceptowanie przez lekarza zgody, która nie wskazuje szczegółowo jej przedmiotu.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA