cedric fauntleroy

Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie dotyczące „Bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych”. Rozporządzenie, które wejdzie w życie 20 czerwca, wprowadza szereg regulacji wiążących się ze sporządzaniem dokumentacji. Trzeba będzie prowadzić m.in. rejestr zranień, sporządzać raporty BHP. Wszystkie te dokumenty ma prawo kontrolować sanepid. Szczegółowo rozporządzenie to opisaliśmy w numerze 7/12 Nowego Gabinetu Stomatologicznego.

 

Zgodnie z nowym rozporządzeniem właściciel podmiotu lekarskiego ma obowiązek podjąć wszelkie dostępne działania zapobiegające występowaniu narażenia na zranienia czyli: przede wszystkim oceniać ryzyko narażenia na zranienia oraz „wdrażać procedury bezpiecznego stosowania ostrych narzędzi”.

Pracodawca powinien co 2 lata oceniać ryzyko oraz weryfikować procedury. Właściciel gabinetu stomatologicznego będzie musiał też prowadzić rejestr zranień, zagwarantować środki ochrony osobistej, prowadzić szkolenia dla swojego personelu, przygotować procedury związane z postępowaniem poekspozycyjnym oraz min. raz na pół roku sporządzać raport o bezpieczeństwie i higienie pracy w podmiocie leczniczym w zakresie zranień ostrymi narzędziami. Wszystkie te dokumenty musza się znaleźć w dokumentacji gabinetu i być do wglądu, jeśli poprosi o nie kontrola z sanepidu.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem pt. „Zanim się zranisz” z numeru 7/12. Wciąż jest on dostępny w naszej redakcji. Można go zamówić telefonicznie lub kupić na naszym stoisku na najbliższych targach w Gdańsku.