NFZ
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Rezygnacje ze świadczeń w ramach NFZ. To nie jest dobra informacja dla mieszkańców zachodniej części Polski. Kolejnych sześć gabinetów dentystycznych ubyło z wielkopolskiej mapy, która wskazuje miejsca, gdzie udzielane są świadczenia w ramach współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia.


Z realizacji świadczeń ogólnostomatologicznych zrezygnowały dwie placówki w Ostrzeszowie. To samo stało się w przypadku gabinetu w Łęce Opatowskiej, a także w placówce w Rychwale, w Gorzycach Wielkich oraz w Lesznie.

Rezygnacje ze świadczeń w ramach NFZ

Wcześniej wielkopolski NFZ informował, że z końcem czerwca br. 10 gabinetów stomatologicznych zaprzestało realizacji świadczeń, to oznacza, że w ciągu kilku miesięcy ubyło łącznie 16 gabinetów.

- W sytuacji zakończenia wykonywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, pacjent wpisany na listę oczekujących u takiego świadczeniodawcy może wpisać się na listę oczekujących prowadzoną przez inny podmiot wykonujący umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych w danym zakresie – poinformował wielkopolski oddział NFZ. – Podmiot leczniczy, do którego zgłasza się pacjent, ustala kolejność przyjęć z uwzględnieniem daty zgłoszenia u świadczeniodawcy, który zakończył wykonywanie umowy. W tym celu placówka, która zakończyła wykonywanie umowy, jest zobowiązana wydać pacjentowi zaświadczenie o wpisaniu na listę oczekujących wraz z podaniem daty zgłoszenia się pacjenta. Za wydanie zaświadczenia pacjent nie ponosi opłaty – czytamy.

Wzrost kosztów prowadzenia gabinetów

Eksperci zauważają, że dentyści kończą współpracę z NFZ-em nie tylko ze względu ma niskie wyceny świadczeń. W ostatnim czasie doszły do tego względy ekonomii światowej. Wzrasta cena materiałów ze względu na kurs euro czy też dolara. Głównie w tych walutach są kupowane materiały do wypełnień czy też kompozyty. Rosną też rachunki za prąd, gaz, wywóz odpadów medycznych. Nie bez znaczenia są perspektywy kolejnych planów wdrożeniowych. Przykładem tego jest choćby EDM, czyli elektroniczna dokumentacja medyczna, która pochłonęła i pochłonie jeszcze prawdopodobnie kolejne pieniądze na inwestycje, na systemy, na szkolenia, na sprzęt. Oprócz tego dentyści szacują, że dodatkowe koszty mogą być związane również z ustawowymi szkoleniami, które muszą odbyć.

_____________________________

Dowiedz się więcej - Rezygnacje ze świadczeń w ramach NFZ.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA