NFZ
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Czy podmioty biorące udział w konkursach NFZ, a które zostały w tym konkursie odrzucone, powinny mieć wgląd do dokumentacji? Wyroki sądów administracyjnych podmiotów, które się odwoływały, nie dają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Czy jeśli widzimy jawne błędy urzędników NFZ, warto się procesować?

 

Kilka tygodni temu w Warszawie skarga w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym na nieudostępnienie dokumentacji konkurencji została odrzucona. Była to druga decyzja sądu. Za pierwszym razem sąd uznał prawo do wglądu do dokumentacji. Decyzja została zmieniona dopiero po apelacji prezesa NFZ, który twierdzi, że danych NFZ nie może udostępniać ze względu na ochronę danych osobowych oraz interesów innych oferentów.

Pomimo tego, że dane dotyczące przedsiębiorstwa mogłyby zostać usunięte przed udostępnieniem dokumentacji, sąd nie wskazał na takie rozwiązanie, uznając że NFZ nie ma obowiązku udostępniania tych informacji. Jak zatem zweryfikować urzędnika, jeśli dopuścił się błędów, a błędy zdaniem prawnika Michała Modro są częste. Udowodnienie ich jest możliwe tylko przy dostępie do dokumentacji konkursowej.

Sam wspomniany wyżej prawnik przyznaje, że gdy w 2008 r. zachodniopomorski oddziału NFZ udostępnił mu oferty, wyłapał tyle błędów, że przestano mu je udostępniać. Sędzina Czesława Socha podkreśla, że odmowa udostępnienia akt sprawy narusza zasadę jawności akt sprawy administracyjnej oraz że w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej akta konkursowe nie są objęte klauzulą poufności. To może być nadzieja dla tych, którzy zdecydują się wejść na drogę sądową, ponieważ ich oferty zostały odrzucone z powodu błędów urzędników.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA