Materiały stomatologiczne
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Bardzo dynamicznie w najbliższych latach będzie się rozwijać rynek przeszczepów kostnych wykorzystywanych w stomatologii i substytutów naturalnych materiałów. Szacuje się, że rozwój tego segmentu swoje apogeum osiągnie w 2030 roku. Eksperci szacują, że jest wiele czynników, które na to wpływają.

Chodzi między innymi o rosnącą liczbę zabiegów implantologicznych, wzrost liczebności populacji docelowej, postęp technologiczny w dziedzinie syntetycznych przeszczepów kostnych i wprowadzanie nowych produktów na rynek.

Polska beneficjentem rozwoju implantologii

Eksperci szacują również, że w tym trendzie ogromne znaczenie ma również rosnąca popularność syntetycznych przeszczepów kostnych zamiast autoprzeszczepów i alloprzeszczepów. Chodzi o mniejsze ryzyko przeniesienia chorób i lepsze przyjmowanie się biomateriałów. Oprócz tego duży wpływ ma również rozwijająca się turystyka stomatologiczna.

W tym zakresie prym wiodą takie kraje jak: Korea Południowa, Indie i Turcja. Choć w tym zestawieniu Polska również zyskuje coraz większe znaczenie. Nie bez znaczenia na prognozowany wzrost w segmencie stomatologicznym ma również wzrost liczby periodontologów i chirurgów szczękowych.

Odsetek niepowodzeń leczenia implantologicznego

Nie wszystko jednak wygląda tak kolorowo, jak suche statystyki. Trzeba równie zwrócić uwagę na zagrożenia, jakie mogą stanąć w opozycji do rozwoju tego rynku. Naukowcy twierdzą, że odsetek niepowodzeń leczenia implantologicznego, a za takie uważa się ból podczas użytkowania, ruchomość i utratę masy kostnej, szacuje się obecnie na 5-10 proc. Jest wiele czynników powodujących ryzyko. Chodzi między innymi o występowanie cukrzycy. Zmniejsza ona zdolność organizmu do walki z bakteriami, co sprawia, że u diabetyków szybciej gromadzi się płytka nazębna.

Nie usuwana regularnie podczas codziennego szczotkowania i nitkowania, twardnieje i zamienia się w kamień, także pod linią dziąseł, zwiększając tym samym ryzyko niepowodzenia leczenia. Zagrożeniem jest również występowanie reumatoidalnego zapalenia stawów. Nie bez znaczenia jest również złe ukrwienie, będące skutkiem przyjmowania leków lub palenia papierosów, czy też reakcja alergiczna na implant. Żeby realnie ocenić przewidywany wzrost tego rynku trzeba wziąć pod uwagę również te czynniki zdrowotne, szczególnie szacowany wzrost zachorowania na cukrzycę w najbliższych latach.  


Dowiedz się więcej - Rynek materiałów implantologicznych - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA