Materiały stomatologiczne
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

GRAND PRIX CEDE 2009 w kategorii „Materiały” dla firmy GC Poland za GC Tissue Conditioner

Dłuższa czystość, dłuższa miękkość

Kondycjoner do tkanek miękkich GC Tissue Conditioner to pierwszy materiał typu „wszystko w jednym”, który elastycznie adaptuje się do śluzówki.
Elastyczne materiały podścielające pełnią wiele funkcji w zakresie poprawy dopasowania, utrzymania i funkcjonowania protez: dopasowywanie protez, usuwanie punktów ucisku, kondycjonowanie tkanek miękkich i pobieranie wycisków czynnościowych. GC wprowadziła do swojej oferty nowoczesnych materiałów podścielających nowy, opatentowany produkt typu „wszystko w jednym” ze specjalną powłoką: jest to materiał do kondycjonowania tkanek miękkich GC Tissue Conditioner. Stanowi on uzupełnienie dla twardego GC Reline oraz GC Reline Soft czy GC Reline Extra Soft. Nowy produkt daje dentystom tymczasowy materiał podścielający, który nie twardnieje, a ze względu na swój skład chemiczny daje się szybko, pewnie i łatwo opracowywać. Ma wiele zastosowań – zarówno tymczasowe miękkie podścielenie, jak i kondycjonowanie tkanek miękkich po zabiegach przedprotetycznych lub wstawieniu implantów, gdy planowane jest (natychmiastowe) osadzenie uzupełnienia protetycznego, a nawet w celu wykonania długotrwałych wycisków czynnościowych.
Nowy system, proszek-płyn firmy Dental Care Company, jest pierwszym, który łączy w sobie monomer metakrylanu oraz sebacynian dibutylu (DBS) jako plastyfikator. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że sól kwasu sebacynowego w przeciwieństwie do ftalanu dibutylu (DBP), który jest stosowany konwencjonalnie, nie budzi podejrzeń o szkodliwy wpływ na układ endokrynny człowieka. Zakazano już, na przykład, na jakiś czas stosowania ftalanu dietyloheksylu jako plastyfikatora polichlorku winylu PVC w produktach dla dzieci i zabawkach. 

Skrócenie czasu opracowania
W czasie, gdy wielofunkcyjny monomer w płynie mieszany jest z proszkiem, powstaje jednorodna, spójna macierz, która na długi czas zapobiega wydostawaniu się plastyfikatora DBS i alkoholu z materiału. W rezultacie nowy materiał podścielający pozostaje w jamie ustnej nawet przez cztery tygodnie miękki i elastyczny. Elastycznie dopasowuje się do śluzówki w odpowiedzi na zmiany, które w niej zachodzą, zapewniając w ten sposób trwałe dopasowanie protezy bez problemów z punktami ucisku.
Dzięki nowej formule chemicznej opatentowanej przez GC i specjalnym właściwościom fizycznym, GC Tissue Conditioner ma niezwykle szeroki zakres klinicznych zastosowań: nadaje się do kondycjonowania i regeneracji tkanek miękkich (na przykład, gdy istnieją obszary zapalne lub gdy punkty ucisku znajdują się na zmienionym zapalnie wyrostku zębodołowym), również do tymczasowego miękkiego podścielenia protez częściowych i całkowitych, wycisków czynnościowych wykorzystywanych do wytwarzania nowych protez oraz odnawiania już istniejących, a także do natychmiastowych uzupełnień protetycznych i przejściowych rozwiązań w sytuacjach bezpośrednich obciążeń w implantoprotetyce.

Łatwy do aplikacji i do usunięcia
Prace wykończeniowe i polerowanie można rozpocząć już pięć minut po aplikacji półpłynnego materiału; na wymieszanie materiału i uzyskanie pożądanej, wolnej od pęcherzyków powietrza, konsystencji potrzeba nie więcej, niż 30 sekund. Nawet jeśli zastosuje się minimalną grubość warstwy materiału GC Tissue Conditioner, można go z łatwością usunąć. Materiał można po prostu ręcznie oderwać od protezy – bez użycia ostrych instrumentów czy wierteł wolframowo-węglikowych.
Inną zaletą nowej chemicznej akrylowej struktury materiału jest to, że jego estetyczna, gładka, nieporowata powierzchnia zapobiega powstawaniu płytki nazębnej i wzrostowi mikroorganizmów, nie ma nieprzyjemnego zapachu czy niehigienicznych przebarwień bez względu na to, jak wiele warstw zostało nałożonych. Jednocześnie inicjuje on szybkie gojenie się tkanek, co ma szczególne znaczenie dla wszczepiania implantów. Jeśli wcześniej położy się nowo opracowaną powłokę, która również stanowi część systemu, to siła przylegania do akrylu protezy, trwałość koloru i utrzymująca się elastyczność materiału GC Tissue Conditioner ulegają znacznemu zwiększeniu. Materiał podścielający może być wówczas usunięty za pomocą wiertła wolframowo - węglikowego.
Nowy materiał GC Tissue Conditioner jest obecnie dostępny w kolorze różowym i białym – w standardowym opakowaniu 1:1, zawierającym proszek, płyn, powłokę i dodatkowe akcesoria. Dostępne są także opakowania uzupełniające. (PR)